YouTube Para Kazanma, Kanal Açma ve Ayarlar

0
1606

Youtube’da para nasıl kazanılır? Para kazanmak için en doğru Youtube ayarları nelerdir? İşte bu yazımızda sizlere bu konu hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

İnternet her geçen gün gelişen ve her gün üzerine bir şeyler daha koyarak gerek yaşantımızı gerekse de günlük hayatımızı kolaylaştıran inanılmaz bir icat. Peki ama internetten ne kadar faydalanıyorsunuz?

Aslında sormak istediğimiz şey şu, bugüne kadar yüzlerce kişiden internetten şu kadar para kazanıyorum bu kadar para kazanıyorum diye duymuşsunuzdur, peki gerçekten internetten böylesi paralar kazanmak mümkün mü? Cevabı kısa ve net evet mümkün.

İşte bugün sizlere internetten para kazanma konusunda en çok bilinen yöntemlerden birisi olan Youtube Para Kazanma Yöntemleri konusunda bilgi vereceğiz. Amacımız mail hesabının açılmasından youtube’yi adsenseye bağlayana kadar ki tüm aşamaları detaylıca anlatmak. O zaman artık başlayabiliriz.

Öncelikle Youtube Para kazanma amacımız için bir gmail hesabı oluşturmamız gerekiyor. Size önerimiz daha önce kullanmadığınız ve kanalınıza vermek istediğiniz ismi de içerisinde barındıran bir gmail hesabı oluşturmanız. Yeni bir gmail hesabı oluşturmanız, ileri de kanalı satmak istediğiniz de aklınızın şahsi mail hesabınızda kalmaması açısından da önemli. Bu arada lafı geçmişken söyleyelim, evet youtube kanalınızı satarak da gelir elde edebilirsiniz.

Gmail hesabını oluştururken dikkat etmeniz gereken birkaç şey var. Ancak bunların en mühimi ülke kısmı. Burayı Amerika Birleşik Devletleri yapmanız kanalınızı oluşturduğunuzda bölge olarak otomatik olarak ABD’nin seçili olması açısından mühim. Peki neden ABD seçili olması gerekiyor? Çünkü Google, youtube para kazanma servisini Türkiye için yasaklamış durumda. Yani kanalınız TR kökenli görünürse para kazanma ayarları açılamayacaktır.

Burayı hallettiysek bir sonraki mühim kısım ise, telefon onay kısmı. Bu kısım için kesinlikle doğru ve kullandığınız bir telefon numarası girmelisiniz. Çünkü gerek mailin açılışı aşamasında gerekse de daha sonraki güvenlik tedbirleri sırasında bu numara size lazım olacak. Ancak burada Amerika kaynaklı bir telefon numarası girmenize gerek yok. Kendi kullandığınız numarayı girmeniz yeterli.

Bu kısmı da hallettiyseniz artık mail adresinizi açabilir ve youtube’a girebilirsiniz. Youtube’a girdiğiniz zaman sağ üst taraftaki mail adresinize tıklayın (eğer giriş yapılmadıysa giriş yapın, farklı bir mail adresi varsa yeni açtığınız mail adresine geçiş yapın) ve orada yazan kanal oluştur kısmına tıklayın ve kanalınız için düşündüğünüz ismi ve diğer istenilen bilgileri girin ve kanalınızı oluşturun.

Bu aşamada dikkat edeceğiniz şey açılan kanalınızın ülke olarak ABD temeline dayanması. Bunu kontrol etmek için sağ üst tarafta yer alan mail adresinize tıklayın, açılan kısımdan İçerik Oluşturucu Stüdyasına basın, daha sonra sol tarafta ki menüden Kanal kısmına tıklayın ve Gelişmiş kısmına geçin. Burada Ülke kısmının karşısında Amerika Birleşik Devletleri yazıyorsa, sorun yok demektir. Eğer farklı bir ülke yazıyorsa örneğin Türkiye gibi, Amerika Birleşik Devletleri yaparak kaydedin.

Eğer bu aşamada bir sıkıntı yoksa şimdi kanalınızı Adsense’e bağlamanız gerekiyor. Adsense hakkında bilgisi olamayan, Adsense Nedir? diye soranlar için daha sonra detaylı olarak Adsense reklam platformunu da açıklayacağız. Ancak şimdilik kısa bahsetmemiz gerekirse, Adsense Google’ın reklam servisidir ve bu konuda dünyada bir numaradır. Yayımcılara reklamlara tıklanması karşılığında ödeme yapar. Daha önce internet sitelerinde hizmet veren servis, Youtube’un Google tarafından satın alınmasıyla birlikte Youtube’da da hizmet vermeye başladı. Peki Youtube Para Kazanma aşamasında Adsense’nin rolü nedir?

Şöyle, kanalınızı Adsense’ye bağlıyorsunuz ve bu dakikadan itibaren videolarınızda reklam gösterilmeye başlıyor. Eğer kullanıcılar reklamlarınıza tıklarsa, siz de reklamına göre tık başı kazanç sağlıyorsunuz. Şimdi bağlama kısmına geçelim isterseniz. Sol tarafta yer alan Kanal kısmına tıkladığınızda Para Kazanma diye bir kısım göreceksiniz.  Buradan aşağıda ki görsellerde de görebileceğiniz üzere önce Para Kazanma kısmının yanında ki butona basarak etkinleştirin. Ancak bundan önce isterseniz Hesap Durumu kısmının altında yazan Doğrula kısmına basarak doğrulama aşamasını da aradan çıkarın. Bu kanalınızın daha güvenli hale gelmesini sağlayacaktır.

Daha sonra açılan kısımdan Hesabımı Etkinleştir butonuna basın.

Daha sonra açılan kısımda Ödemem Nasıl Yapılacak kısmını seçin ve alt kısımda yazan Adsense Hesabını İlişkilendirme linkine tıklayın.

Açılan kısımda eğer daha önce farklı bir gmail ile aldığınız Adsense hesabınız varsa Oturum Aç kısmına tıklayarak o maille mevcut adsense hesabınızı bağlayın. Eğer daha önce alınmış bir Adsense hesabınız yoksa o zaman Hesap Oluştur kısmına tıklayın. Burada bilgileri girerken de mevcut adsenseyi bağlarken de doğru bilgileri girin ve ülke kısmını da Türkiye yapabilirsiniz, ABD yapmanız gibi bir zorunluluk bu kısımda bulunmuyor.

Eğer bu işlemi de sorunsuzca yaptıysanız artık videolarınızdan para kazanabilirsiniz. Bunun için videolarınıza tıklayıp düzenleme kısmını açın ve oradan para kazanma bölümüne geçerek gerekli tiki koyun ve siz de kazanmaya başlayın.

Dikkat etmeniz gereken birkaç şeyi de hemen söyleyelim. Öncelikle kesinlikle internette bulduğunuz videoları yükleyerek bir kanal oluşturmaya çalışmayın. Çünkü er ya da geç bu şekilde koyduğunuz videolar için asıl sahipleri size telif uyarısı gönderecektir. 3 Telif uyarısı aldığınız zaman kanalınız bir daha açılmamak üzere kapanır. Her ne kadar 1 sene sonra açılır diye bir kural varsa da Youtube bu kurala pek uymuyor. Bunun yerine kendi özgün videolarınızı hazırlayarak koymaya özen gösterin.

Bir diğer önemli konu, eğer daha önce ban yediğiniz bir kanalınız varsa kesinlikle o kanalınıza ait geride hiçbir şey bırakmayın. Yani kökten mail adresini silerek o kanala dair her şeyi ortadan kaldırın. Yoksa Youtube, aynı adsense hesabına bağlayacağınız için sizin daha önceden banlanmış bir kanalınızın olduğunu anlar ve yeni kanalınızda hiçbir sıkıntı olmasa bile çoğu zaman 3. 4. Günde banlar. Eğer 3-4 günü atlattıysanız da sevinmeyin çünkü kaçınılmaz son er ya da geç gerçekleşecektir.

Şimdilik Youtube Para Kazanma, Adsense’ye bağlama gibi konularda aklımıza gelenler bunlar, her tür soru ve konuya eklemek istediğiniz şeyleri yorum yoluyla iletmenize durumunda, hepsinin değerlendirileceğini bilmenizi ister, bol kazançlar dileriz.

Adsense Pin İsteme, Pin Ayarları Yapma

Evet arkadaşlar başlığı güncellemeyeli bir hayli oldu, gelen yorumlarda sıklıkla arkadaşların Adsense pin girme, pin isteme, pin ayarlarını yapma konusunda sıkıntı çektiklerini gördüm. Bu konuda da soru işaretlerini kafalardan kaldırmak için bu konu hakkında da kısa bir bilgi vermek istedim. Öncelikle Pin nedir, ne işe yarar ondan bahsedelim.

Bildiğiniz gibi Youtube’de para kazanabilmeniz baş şartı bir Adsense hesabınızın bulunmasıdır, işte Pin de bu adsense hesabınızın bir nevi kilidini açan anahtardır. Pin işlemini yapmadığınız sürece hesabınızdan para alamaz ödemeleri talep edemezsiniz. O zaman hemen bu meseleyi nasıl çözeceğimize geçelim.

Bir adsense hesabı açın, daha sonra pin istemek için hesabın en az 10 TL kazanç sağlaması gerekir, yani Adsense hesabınızda 10 TL birikince hemen başvurunuzu yapın, başvuru için hesabınızda bir uyarı çıkacaktır, yönergeleri takip ettiğiniz zaman kolaylıkla bu talebi yapabilirsiniz.

Laf arasında hemen söyleyelim hesabınızda 20 TL birikmeden banka bilgilerinizi de tanımlayamazsınız, bu yüzden panele girdiğiniz zaman neden banka bilgilerimi giremiyorum diye düşünmeyin sebebi budur. Neyse Pin’i talep ettiniz ne oldu hemen gelir mi hayır gelmez. Her ne kadar Google 1 hafta içerisinde geleceğini söylese de bu şifre bizlere Amerika’daki genel merkezden geliyor. Bu da bize en iyi ihtimalle 1 ay içerisinde gelmesi demektir.

Bu süreçte adeta tetikte olmanız gerekiyor, çünkü genelde posta memurları bu zarfı kapının üzerine iliştirebiliyor ya da demir kapının altından apartmana atabiliyorlar. Haliyle de kaybolma, sizden önce birisinin merakını cezbetme ihtimali bir hayli kuvvetli sonuçta üzerinde kocaman harflerle Google yazan bir zarfın içeriğini kim merak etmez değil mi?

Eğer bu zarf elinize 3 ay içerisinde ulaşmazsa, bir kez daha talep etme hakkınız var. İkinci 3 aylık sürenin sonunda da pininizi giremezseniz o zaman online doğrulama aşamasına geçiyorsunuz ve Google bizzat sizi bu kodu iletiyor. Ancak bunun için dediğim gibi 6 ay beklemeniz gerekir. O yüzden umalım da sizin süreciniz bu kadar uzamasın.

Pin’i sağ sağlim aldınız diyelim, sıradaki adım bunu Adsense hesabınıza girmek olacaktır. Bu aşamadan sonra banka bilgilerinizi dolduracaksınız ve Google sizin hesabınıza 1 kuruş, 1,10 kuruş gibi bir sembolik bir para yatıracak ve banka hesabınıza bakarak bu tutarı doğrulamanızı ve ilgili yere yazarak teyit etmenizi isteyecek.

Bu adımı da başarıyla tamamladıktan sonra artık Adsense’den ödeme almaya hazırsınız. Ödeme almak için alt sınır 200 TL’dir. Yani hesabınızda biriken para 200 TL sınırına ulaşmadan bu ödemeyi alamazsınız. 200 TL’ye ulaştığı zamanı takip eden ayın 20’si ile 25’i arasında ise paranızın hesabınıza yattığını görebilirsiniz.

Sitemize destek için kanalımızı takip ederseniz bizleri çok mutlu edersiniz:

TeknoCadde Youtube Kanalı

Yorumlardan Seçmeler

Soru:

“Sercan Bey: Öncelikle güzel bir yazı olmuş, emeğinize sağlık.

Ben şunu merak ediyorum, mesela aynı içerik aynı izlenme vs. her hareketin aynı olduğunu varsayalım, Amerika’daki biri 1000 izlenmeye 1 dolar alıyorsa bizim de o oranda kazanabilmek için yapabileceğimiz bir yöntem var mıdır (Kanalın içinden ülkeyi ABD yapmak dışında)? Yoksa yazınızdaki dikkat edilmesi gereken yerleri doğru yaparsak zaten en yüksek oranda mı kazanıyoruz?
Ya da AdSense adresimizi ABD’de bir adres girsek, mesela hiç tanımadığımız birinin adresi ya da diyelim tanıdığımızın adresini girdik, yine para elimize geçer mi ve ABD’deki oranda kazanç olur mu? Teşekkürler bilgiler için.”

Yanıt:

Öncelikle bu soru birçok ziyaretçimizin kafasında bir soru işareti olduğu için yorumlardan buraya çekerek yanıt vermenin daha iyi olacağını düşündüm. Bundan sonra da bu tarz herkesin merak ettiği soruları yazı sonlarına ekleyerek daha fazla ziyaretçimizin yararlanacağı şekilde yanıtlamaya çalışacağım. Bu vesileyle Sercan Bey’e de sorusu için teşekkür ederim.

Şimdi sorunuza bakalım, aynı video, aynı içerik, aynı izlenme oranı, karşılığı ise Amerika’da 1 dolar, Türkiye’de 10 kuruş, neden? Cevabı aslında oldukça kesin, çünkü izleyici farklı. Yani aslında sizin videonuzu nereden, hangi ülkeden yayımladığınızın çok bir anlamı yok. Yani isterseniz, Diyarbakırdan video girin, isterseniz, Edirne’den, isterseniz Karayip Adaları’ndan isterseniz de Gobi Çölü’nden. Önemli olan hedef kitlenizdir.

Yani girdiğiniz videoları sürekli Amerikalılar izliyorsa o zaman içerik kitlenizi Youtube Amerika olarak algılayacak ve Adsense’de ona göre reklamlar çıkarmaya başlayacaktır. Adsense, tüm Google servisleri gibi cache tabanlı bir servistir. Yani sizin videonuzu izleyen kullanıcıların daha önce hangi aramalar yaptığı, Google’da ne gibi sitelerden sonra sizin videonuzu izlediği karşısına çıkacak reklamı belirler. Örneğin siz çocuklara hitap eden videolar koyuyorsanız, muhtemelen bu videoları hep çocuklar izleyecektir. Çocukların büyük çoğunluğu Google aramalarında oyun oyna vb kelime öbekleri kullandığından karşısına da oyun reklamları çıkacaktır ki bu reklamların tbm’si yani tık başına ortalama getirisi 0,02 kuruş falandır. Ancak eğer kitleniz internet kullanımı bakımından daha kaliteli kullanıcılardan oluşursa (örneğin tatil, banka, kredi, araba kiralama gibi) o zaman tık başı kazancınız 1 TL’ye kadar çıkacaktır. Yani Türk ziyaretçiler arasında da uçurum olacaktır. Burada bir kez daha belirteyim, mühim olan sizin videolarınızı kimin izlediğidir.

Bir Amerikalıya kalkıp da Türk içerikli reklamlar çıkmayacaktır. Tabi lokasyon olarak Amerika’dan videolarınızı izlediğini farz ederek söylüyorum, bu sebeple de ona çıkan reklamlar kendisine hitap eden daha fazla getirisi olan reklamlar olacaktır. Soru şu ki, sizin video içeriğiniz yabancı ziyaretçilerin ilgisini çekecek yapıda mı? Sırf bu şekilde getiri elde edebilmek için hiç Almanca, Fransızca bilmemesine rağmen Google Translate ile açıklama yazarak video giren birçok insan tanıdım, belirli bir süre bu yöntemle güzel para da kazandılar. Ancak artık özgün video ile para kazanıldığından, nasıl bir yol izleyeceğiniz tamamen size kalmış.

Ziyaretçilerimizden Faydalı Bilgiler

(Sercan Bey): “…Bu arada Youtube Stüdyo uygulaması kanal sahiplerinin mutlaka kullanması gereken bir uygulama, hele de kanal içindeki hareketliliği benim gibi istediği zaman görmek isteyenler için ? Videonun başlıca ayarlarından tutun, videonuzu hangi videoların önerdiğine kadar birçok detayı gösteriyor, bilgisayarın başına geçmenize çok az neden bırakıyor.”

 1. bu adsenseye üye olurken bizden para istiyormu
  1. Fatih Son10 Şubat 2016, 10:00Hayır herhangi bir para istenmiyor.
   1. Aytac:Merhaba Fatif bey. Bende iPhone 5s var ama kanal açamiyorum youtue’da nasıl açabilirim kanalı lütfen yardımcı olur musunuz ?
    1. Fatih Son5 Eylül 2016, 09:01Merhaba, anladığım kadarıyla telefonunuzdan kanal açmak istiyorsunuz? Size önerim youtube ile ilgili işlemlerinizi en azından kanal açma, ayarları düzenleme gibi işlemleri öncelikli olarak bilgisayardan yapmanız. Bu işinizi fazlasıyla kolaylaştıracaktır, daha sonra video yüklemek için telefonunuzu kullanabilirsiniz, bunun için kanalınıza ait Gmail hesabınızla internet tarayıcınızda (tercihen Chrome) sayfa açın daha sonra Youtube’a giriş yapın ve oradan kendi kanalınıza girerek video yükle kısmından istediğiniz videoyu girin. Daha sonra videonun başlık ve açıklama kısımlarını doldurabilirsinizCevapla
    2. inci yildiz24 Ekim 2016, 20:42YouTube kullanıcıları ModaSky sitesi üzerinden videolarını yayınladığı takdirde Sponsor bulabilir veya Reklam alabilirler. Ayrıca Abone sayısını arttırabilirler.Cevapla
   2. ufuk7 Ekim 2016, 15:18pekı bunun zararı var mı bize
    1. ufuk7 Ekim 2016, 15:21adsense hesabının ve youtube hesabınınCevapla
    2. Fatih Son8 Ekim 2016, 00:13Merhaba ufuk bey, telefondan kanal ayarlarını ya da video ayarlarını yapmanızın bir zararı yok sadece işi zorlaştırır ve bazı şeylerin gözden kaçmasına neden olabilir.Cevapla
   3. melek22 Ekim 2016, 19:02YouTube kullanıcıları; ModaSky üzerinden videolarını yayınladığı takdirde Sponsor bulabilir, Reklam alabilirler ve Abone sayısını arttırabilirler.Cevapla
    1. Fatih Son24 Ekim 2016, 08:43Bu faydalı yorumunuzu müsadenizle yazı sonuna ekliyorum, teşekkürler.
     1. aslı20 Aralık 2016, 18:00ModaSky üzerinden yayınlamak derken? bunu nerden ve nasıl yapacağım?
   4. inci yildiz24 Ekim 2016, 20:41YouTube kullanıcıları ModaSky sitesi üzerinden videolarını yayınladığı takdirde Sponsor bulabilir veya Reklam alabilirler. Ayrıca Abone sayısını arttırabilirler.
   5. Ecem5 Kasım 2016, 11:26Şey peki bu para nereye geliyor bize nasıl ulaşıyor(lütfen cevaplarmısınız)
    1. Fatih Son6 Kasm 2016, 00:10Tabii ki yanıtlarız ? Şöyle Ecem Hanım adsense hesabınıza gireceksiniz https://www.google.com/adsense/app?hl=tr buyrun buradan, daha sonra sağ üst köşedeki çark simgesine tıklayın oradan ödemeler deyin daha sonra da ödemeleri nasıl aldığınız başlığı altındaki ödemelerinizi yönet kısmına tıklayarak banka bilgilerinizi tanımlayın. Kazancınız 200 TL’ye ulaşınca ödemeyi alırsınız.
   6. timur19 Ocak 2017, 16:53merhaba kolay gelsin ben kanalıma 3 tane video attım izlenme sayısı toplam 1500 addense hesabımba hala tek bir kuruş bile gözükmüyor kaç izlen me olunca para yatırma işlemi oluyor bilgi alabilirsem
    1. Fatih Son21 Ocak 2017, 14:26Merhaba Timur bey, daha önce de belirttiğim gibi youtube kazançlarınız anlık olarak adsense panelinize yansımaz. 1 hafta ile 15 gün arasında değişen bir zaman farkıyla bu paralar hesabınızda görünür. Ancak bu da kesin kazanç değildir, ancak ayın 20’sinden sonra kesinleşmiş kazançlarınız görünür.
  2. banu18 Ekim 2016, 12:42YouTube kullanıcıları ModaSky üzerinden videolarını yayınladığı takdirde Sponsor bulabilir veya Reklam alabilirler.
  3. secil20 Ekim 2016, 12:00YouTuberlar videolarını ModaSky ile yayınladıklarında sponsor ve reklam alabilir gelirlerini arttırabilirler.
   1. Fatih Son24 Ekim 2016, 08:49Teşekkür ederiz Seçil Hanım
  4. soner1 Ocak 2017, 14:07ya bizi kandırıyor emre 10 kere denedim birtane bile açamadım
  5. soner1 Ocak 2017, 14:08emre açma bence kendırılmak istiyorsan aç bide paralıCevapla
 2. ibrahim10 Şubat 2016, 13:23O kadar yer gezdim adam gibi açıklamayı sende gördüm. Budur işte.Cevapla
 3. rümeysa21 Şubat 2016, 20:53adresimi istiyorya başvurumu gönder vs vs kabul olunca eve bir kağıt falan mı geliyor anlamadım ve şimdi video yüklemeyeceksek daha ilerisi için adsense falan başvuru vs vs gönderdiysek herhangi bi problem olur mu ve kağıt gelir mi falan lütfen bilgi veri ayrıca video dediğim gibi şimdi yüklemiyorsak problem olmaz değil mi?
  1. doğukan1 Nisan 2016, 18:02ben youtube hesabımı amerıka olarak aktıflestırmek ıstıyorum ama amerıka asıllı bir telefon numarası istiyor türkıye numarası kabul edılmiyor bir çözümünüz varmı ?
 4. serdar29 Şubat 2016, 09:16peki bu ti basina aldigimiz para birikince nasil nakit cevire biliyoruz nasil aliyoruz yani o parayi
 5. Bulut13 Nisan 2016, 12:27Merhaba ben youtube üzerinden hayran bağışla rını açamıyorum bu özellik kanalınızın ülkesinde kullanılmaz diyo neden acabaCevapla
  1. Tufan ŞİMŞEK31 Temmuz 2016, 10:50o şuanda Turkiyeye gelmediği için o aktiflesmezCevapla
  2. Tufan ŞİMŞEK31 Temmuz 2016, 10:53Bende youtube’dan para kazandım ama nasıl alacağım hakkında hiçbir fikrim yok yardimci olabilirmisiniz.Cevapla
   1. Fatih Son1 Ağustos 2016, 08:30Merhaba, kazancını almanın birkaç yolu vardır, bunlar çek ve banka hesabınıza eft’dir. Adsense gelir sağlayanların %90’ı banka yoluyla kazançlarını almaktalar o yüzden bunu anlatacağım. İlk olarak adsense hesabınıza girerek banka bilgilerinizi tanımlamanız gerekiyor. Bu tanımlamanın ardından adsense hesabınıza biriken tutarın en az 200 TL olduğundan emin olmalısınız. Eğer kazancınız 200 TL’nin altındaysa, bu tutara ulaşıncaya kadar ödeme alamazsınız. Eğer bu şartları sağladığınızdan eminseniz başka yapmanız gereken bir şey yok. Google otomatik olarak ertesi ayın 20-25’i arasında ödemenizi belirttiğiniz banka hesabınıza geçecektir.
    1. Maya11 Ağustos 2016, 18:15Gmail hesabınızı yazabilirmisiniz bir kac soru sormak istiyorum ben de kanal açmak istiyorum detaylı bilgi almak istiyorum
     1. Fatih Son12 Ağustos 2016, 08:22Buradan aklınıza takılan her tür soruyu sorabilirsiniz, bu sayede hem benzer problemleri yaşayan ziyaretçilerimiz faydalanır hem de bizim bilmediğimiz ya da yanlış bildiğimiz bir konu varsa diğer arkadaşlar tarafından da yardımcı olunur.
 1. Siting star2 Mayıs 2016, 09:09Ulen kerata tek başına üniversite gibisin sizin gibi duru zeki ve yetenekli insanlar varken bu ülkenin bu hali ne peki diyorum ve tebrik ediyorum ve teşekkür ediyorum
 2. ddd14 Mayıs 2016, 13:35birden fazla youtube hesabını tek bir adsense hesabına bağlamak mümkünmü
 3. Hamza1 Haziran 2016, 08:25hocam benim problem bunlardan biri değil ben bu ayarların hepsini yaptım fakat bir videom 80 izlemede 0.6 dolar kazanmış fakat diğer videom 1.500 izleme de ama para kazanma sıfır gözüküyor ve bu 5 gündür böyle ne yapmam gerekiyor yanlış birşey mi yapıyorum anlamadım sorun ne acaba yardımcı olurmusunuz.Cevapla
  1. Fatih Son1 Haziran 2016, 15:56Merhaba Hamza Bey,Öncelikle şunu söyleyeyim Youtube verileri Adsense’e anlık olarak her zaman yansımıyor. Bazen gecikmeli yansıyabiliyor. Bir videonuzdan para kazanmışsınız bu hesap bağlantılarında bir sorun olmadığını ve kazanç sistemine sizin de dahil olduğunuzu gösteriyor. Para kazanmayan videonuz için şunu yapar mısınız, Videonuza başka bir cihazdan girin ve reklamın çıkıp çıkmadığını kontrol edin. Eğer reklam çıkıyorsa bir sorun yok demektir. Reklam çıkmıyorsa, bu video için para kazanmayı açtığınızdan emin olun.Size kişisel tavsiyem işinize odaklanın. Yani o video ne kadar kazandırdı bu video ne kadar kazandırdı diye günlük olarak takip ederseniz, bir süre sonra beklentilerinizin altında kazanmanız durumunda bu işten soğuyup bırakırsınız. Youtube anlık bir olaydır. Bir videonuz bir gecede yüzbinler izlenip binlerce TL’de getirebilir, yıllarca durup çift haneli sayılara bile ulaşamayabilir. Bol kazançlar dilerim.Cevapla
   1. onur2 Haziran 2016, 19:53syn hocam youtubede ızlenmem 27,560 Görüntüleme 19,700 Ama kazancım 9,00 Tl görunuyor Mıllet 1000 gorunme 100 bın goruntuleme de 1000 tl den bahis edıyor benım sadece bır vıdeom 133,700 ama para az gelıyor yardımcı olursanız cok sevınırm. SaygılarımlaCevapla
    1. Fatih Son3 Haziran 2016, 09:17Onur bey öncelikle başkalarının söylediklerine pek kulak asmayın. 100.000 görüntülenmede 1.000 TL gibi bir rakama ulaşmak imkansız gibi bir şey. Kesin imkansız demiyorum çünkü istisnaları olabilir ama ben şahsen pek sanmıyorum. Bir ara youtube şahsi olarak ilgilendiğim bir kanalımda aylık 400.000-500.000 arası izlenme alırken ancak o tutarlarda gelir getiriyordu. Bu durum aslında yine sizin koyduğunuz videolar, videolarınızın hitap ettiği yaş aralığı, youtube kanalınızın sağlık durumuyla alakalı.Google, Youtube’da da yine tıpkı sitelerde mevcut olan Adsense reklamlarında olduğu gibi çerez mantığıyla reklam çıkarmaktadır. Örneğin sizin videolarınız daha çok çocuklara hitap eden videolar ise, o zaman oyun bazlı reklamlar çıkacaktır ki bunların getirisi düşüktür. Ya da tam tersi sizin videolarınız banka, para kazanma yolları, forex gibi konulardaysa o zaman reklamlarda bu sektörden çıkacak ve yüksek gelir sağlayacaktır.Youtube kanal işi ilk çıktığında gerçekten muazzam kazandırıyordu, benim o zamanlar yüksek gelirler elde ettiğim kanallarım vardı. Ancak son zamanlarda her zaman olduğu gibi yayıncı sayısı çok fazla arttığı için büyük paralar kazanmak her zaman için kolay olmuyor. Bunun temel şartı, özgün, kaliteli, ilgi çekici ve tamamen size ait olan videolar paylaşmaktır. Eğer bu dediğim şekilde ilerlerseniz muhakkak yüksek izlenim rakamlarına ve dolayısıyla da büyük kazançlara ulaşabilirsiniz.Cevapla
 4. Tolga10 Haziran 2016, 17:26Açıklamalar için teşekkürler, gayet anlaşılır olmuş. Birde baştan 10 bin civarı para ödeyerek kanal açma ve her izlenmeden pay alma gibi bir yöntem duymuştum. Bununla ilgili bir bilgin yada yönlendirebileceğin bir site var mıdır?Cevapla
  1. Fatih Son10 Haziran 2016, 21:45Teşekkür ederim, sanırım Youtube Partnership’den bahsediyorsunuz. Google’da Youtube Partnership ya da Youtube Partnerlik diye araştırırsanız detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.Cevapla
 5. oyku14 Haziran 2016, 16:13Merhaba lütfen geri dönüş yapın, benim kanalım türkçe ve adsense de o kanalın maili ile açılmış durumda ve ben youtube u abd yapsam bu durumda adsenseyi etkiler mi ne yapmam gerekiyor kanalımı nisan ayında açmıştımCevapla
  1. Fatih Son14 Haziran 2016, 17:04Hiç bir sıkıntı olmaz Öylü Hanım değiştirebilirsiniz.Cevapla
 6. Kayan21 Haziran 2016, 19:30sonunda adam gibi bir sayfaCevapla
 7. Mehmet UÇAK25 Haziran 2016, 12:05kardeşim mesela bu senin olan internet sitesinin para olarak getirisi varmıCevapla
  1. Fatih Son25 Haziran 2016, 12:21Merhaba Mehmet Bey, öncelikle keşke bu site benim olsa dediğiniz gibi ? Ancak ben burada maaşlı çalışan bir editörüm, haliyle site sahiplerinin bu siteden bir geliri vardır, her profesyonel iş de olduğu gibi.Cevapla
 8. esef2 Temmuz 2016, 13:06slm fatih bey ben youtube kanalımda gelişmiş kanal ayarlarında ülke kısmını en basta abd yaptım sıkıntısız para kazanma falan görünüyodu daha sonra ülkeyi türkiye yaptım ve para kazanma etkinsizleşti ve hemen değiştirdim tekrar abd yaptım 2 gün geçti ama halen para kazanma aktif hale gelmedi tekrardan aktif hale gelir miCevapla
  1. Fatih Son2 Temmuz 2016, 17:12Merhaba esef bey, youtube her gun ayarlari ve kurallari degistiyor ve her yeni guncelleme daha acimasiz ve kati oluyor. Bir yil kadar once abd diye acip daha sonra turkiye diye cevirmenizde sorun olmuyordu ancak Google bu konuda fikir degisikligine gitti. Cok istisnasi kanallar disinda ulke degistirmek maalesef kanalin para kazanma ozelligini direk etkiliyor. Bu gibi durumlarda bekleme suresi 7 gundur, sizde kanaliniz eger kaliteli bir kanalsa en azindan 7 gun gecmeden bir karar vermeyin. Ancak saniyorum ki bundan sonra o kanalda para kazanma tekrar aktif olmayacaktir.Cevapla
 9. Sercan9 Temmuz 2016, 09:48Öncelikle güzel bir yazı olmuş, emeğinize sağlık.Ben şunu merak ediyorum, mesela aynı içerik aynı izlenme vs. her hareketin aynı olduğunu varsayalım, Amerika’daki biri 1000 izlenmeye 1 dolar alıyorsa bizim de o oranda kazanabilmek için yapabileceğimiz bir yöntem var mıdır (Kanalın içinden ülkeyi ABD yapmak dışında)? Yoksa yazınızdaki dikkat edilmesi gereken yerleri doğru yaparsak zaten en yüksek oranda mı kazanıyoruz? Ya da AdSense adresimizi ABD’de bir adres girsek, mesela hiç tanımadığımız birinin adresi ya da diyelim tanıdığımızın adresini girdik, yine para elimize geçer mi ve ABD’deki oranda kazanç olur mu? Teşekkürler bilgiler için.Cevapla
  1. Fatih Son10 Temmuz 2016, 11:26Yanıt vermeden önce belirteyim ki son derece güzel bir soru, o yüzden bu sorunuzu diğer ziyaretçilerimizin işine yaraması için müsadenizle yazı içerisine alıyor ve detaylı yanıtı da yazı içerisinde veriyorum ki yorumlara bakmayan birisi de bu güzel sorudan faydalanabilsin.Cevapla
   1. Sercan15 Temmuz 2016, 08:11Tabi sorumu kullanabilirsiniz, eğer bu sorumla birlikte daha çok kişi aradığı cevabı bulursa ben de memnun olurum ki bulacaktır, cevabınızı okudum; gerçekten çok kolay anlaşılır bir cevap olmuş.Biraz uzun yazdım ama şunları söylemeliyim ki aklımdaki sorular kalktı, çok teşekkürler. Diğer sayfalarda ne yapabiliriz diye iki saat boşuna kafa patlatıyormuşuz, cevabınızda teyit etmiş oldum ? (Sorumun cevabı için yine araştırma yapıyordum, ilk sayfada çıkan sitelerdeki yöntemler okurken insana zorlu ve karışık geliyordu. O sitelerden çıkınca yine sizin sayfanızın başlığını gördüm ve acaba cevap yazdınız mı diye merak edip bakmak için girdim ve evet yazmışsınız, yanıtınızı okuyunca aklımdakiler aydınlandı. Cevap yazdığınızda mail ile bildirim gelecek diye bekliyordum o yüzden bakmamıştım siteye ? çabuk yazmışsınız.)Cevabınızdan özetle şunu çıkarıyorum; Nereden video yüklersek yükleyelim, eğer AdSense hesabımız TR adresli de olsa sağlıklı işliyorsa kazancımız videonun hitap ettiği dile, bölgeye, yaş ortalamasına ve video içeriğinin konusuna göre yüksek ya da düşük oluyor. Yani kazancımız ‘kim’e ne izlettiğimizle ilişkiliymiş.BÖYLECE, TÜRKİYE’DEKİ BİR KANAL SAHİBİ ŞU KADAR İZLENMEYE BU KADAR KURUŞ ALIR GİBİ BİR TABUYU YIKMIŞ OLDUK. AMERİKALI DA TÜRKÇE VİDEO YAPARSA TÜRKİYE’DEN 0,1TL ALABİLİR YANİ ?O halde TR adresli gmail hesabı ile AdSense’ten para kazanmaya devam edebiliriz…Eğer bu konuyla ilgili fazla olmazsa, AdSense’le ilgili cevaplarının kısa olduğunu düşündüğüm bir kaç sorum daha var.Cevapla
    1. Fatih Son15 Temmuz 2016, 19:29Merhaba Sercan Bey, öncelikle güzel sözleriniz için teşekkür ederim ? Kesinlikle doğru anlamışsınız ve oldukça kısa bir şekilde çok net ifade etmişsiniz, tam olarak söylemek istediğim de buydu. Tabii ki bilgim dahilinde her tür soruya yanıt verebilirim buyurun lütfen.Cevapla
 10. Sercan17 Temmuz 2016, 21:33Merhaba Fatih Bey, şu şekilde birkaç sorum var;Sayfa BGBG’si ile Görüntüleme BGBM’si arasındaki fark nedir, Ödeme eşiği ne işe yarar, Videoya reklam almayı aktif etmezsek o video kazandırır mı ve kazancımızın elimize geçmesi için gereken adımlar nelerdir, Türkçe anlatım olan videonun dilini ingilizce olarak ayarlarsak yabancıların karşısına da çıkar mı (ya da ingilizce altyazı ekleyince video dili iki dil olarak ayarlanabilir mi)?Ayrıca şunu merak ediyorum;AdSense hesabım TR adresli diye, hangi dilde olursa olsun gösterilen reklamların hepsi TL cinsinden mi hesaplanıyor yoksa hesabın ve reklamın ülkesi ayırt edilmeksizin her reklam $’dan mı hesaplanıyor. Yani ödemeler bölümünde gördüğümüz kazancımız $ üzerinden hesaplanmış halinin TL karşılığı mıdır? İlginiz ve vakit ayırdığınız için teşekkürler.Cevapla
  1. Fatih Son19 Temmuz 2016, 14:46Tekrar Merhaba Sercan Bey, elimden geldiğince cevaplamaya çalışacağım umarım aklınızdaki sorulara yanıt verebilirim. Sayfa BGBS’si her zaman için Görüntüleme BGBS’sinden daha yüksektir. Bunun nedeni, toplam sayfa gösteriminin sitedeki tüm gösterimden küçük kalmasıdır. Görüntüleme BGBS’si sitedeki tüm görüntülenmeleri hesaba katar bunun içerisine görseller, yorumlar vb kısımlar da girer. Ancak Sayfa’da isminden de anlaşıldığı üzere yazılar baz alınır. Tabii bu normal sitelerdeki adsense için yaptığım tanım. Youtube’da da benzer bir mantık var birinde sadece videolardaki görünen reklamlar hesaba katılırken, diğerinde videoda, youtube sidebarda ya da sitenin herhangi bir yerindeki reklamlarda katılıyor. Ancak sizin elinizde olan bir değişken değil sadece bir bilgi amacıyla paylaşılan veri. O yüzden önemli bir şey değil. Özellikle de youtube’da. Ödeme eşiği, ödeme alabileceğiniz en alt limiti ifade eder. Adsense’de varsayılan olarak ödeme eşiği 200 TL’dir, bu rakamın altına inemez yani ödeme alabilmeniz için en az 200 TL kesinleşmiş kazancınızın bulunması gerekir, bununla birlikte ödeme eşiğinizi arttırabilirsiniz. Yani 300 olunca yatsın, 500 olunca yatsın diyebilirsiniz. Kanalda reklam ayarını otomatik olarak açık şekilde varsayılan yapabilirsiniz. Eğer böyle yaptıysanız tüm yüklenen videolarınızdan para kazanırsınız. Eğer kendiniz manuel olarak para kazanmayı bir videoda kapatırsanız o zaman o videodan kazanç sağlayamazsınız. Kazancınız ertesi ayın 15’i gibi kesinleşir, kesinleşen tutar eğer 200 TL veya üzerindeyse o ayın 22’si 23’ü gibi ödemenizi alırsınız, değilse ne zaman ödeme eşiğine ulaşırsa o zaman alırsınız. Dil değiştirmeniz çok küçük bir etki sağlar. Asıl etki, başlık ve tanımdır. Bunları hedef kitlenizdeki dilde hazırlamalısınız. Örneğin dili ingilizce seçtiniz ama başlık türkçe hiç bir anlam ifade etmez. Sonuçta Google araması gibi düşünün, İngiliz birisi Türkçe başlıklı ve Türkçe açıklamalı ve tabii etiketli videoyu nasıl arasında bulsun? Burada sizin değil Adwors kullanıcısının ne yaptığı önemli. Türkiye’de ki reklam verenler (Adwords Google’un reklam verenler için oluşturduğu Adsense ise yayıncılar için oluşturduğu servislerdir) kolay kolay artık dolar üzerinden reklam vermez. Çünkü bu işlerine gelmez. Önceden örneğin bir tık için en az 1 cent vermek zorundaydılar ki bu 3 kuruş yapar ama şimdi 1 kuruş olarak belirleyebilirler tık başına maliyeti. O yüzden sizin kazandığınız para Türk Lirası üzerinden hesaplanan paradır. Umarım yardımcı olabilmişimdir ?Cevapla
   1. Sercan24 Temmuz 2016, 06:04Açıklamalar için teşekkürler, gayet güzel yardımcı oldunuz, örnek de verince daha iyi anlaşılıyor ? Dediğinizi youtubea çevirince büyük sayı video ve çevresini kapsıyor, tabi reklamları biz seçemediğimiz için dediğiniz gibi bizim bir etkimiz olmuyor, tamamdır orayı geçiyorum. ‘artık’ kelimesinden şunu anlıyorum; eskiden $ ile ödeme yapmak zorundaydılar fakat şimdi bir seçim hakları var ve herkes kendi para birimini kullanabiliyor mu, diğer ülkeler dahil? (Bu arada benim videolarım mobil oyunlarla ilgili ve anlayacağınız üzere yeni başladım, yani oyunlar ingilizce olduğundan ben de etiketi, başlığı ingilizce ve yerine göre türkçe kelime de ekliyorum, nasıl daha çok kişiye ulaşabilirse. Fakat konuşursam türkçe konuşuyorum ama ingilizce altyazı eklemeyi de düşünüyorum eğer çok vakit almazsa) Unutmadan şunları sorıyım, bir video kaç yıl boyunca kazandırır, 10 yıl boyunca kazandırdığı doğru mudur? Yanlış yazmıyorsam Social Brand diye bir sitede hangi youtube kanalının ne kadar kazandığını görebiliyormuşuz, Türkiye’deki kanalların da orada kazançları yer alıyormuş ama gerçekte kazandıklarının orada yazanın(sanırım $ olarak) çok altında olduğu doğru mudur, bilginiz var mı?Cevapla
    1. Fatih Son25 Temmuz 2016, 05:42Rica ederim Sercan Bey, evet dediğiniz gibi önceden dolar olduğu için herhangi bir tercih yoktu ancak artık durum değişti. Google Dünya genelindeki ülkelerin çok büyük kısmında kendi para birimleri ile işlem yaptırıyor bu durum sadece bize has bir şey değil, hatta biz en son bu özelliğe geçen ülkelerden birisiyiz. Daha önce de söylediğim gibi, video içerisinde alt yazı kullanmış olmanız izleyici kitleniz üzerindeki etkisi çok az olacaktır, çünkü takdir edersiniz ki youtube bir robottur ve robot videonuzun içerisinde ingilizce alt yazı olup olmadığına karar veremez. He videoyu eklerken bu durumu belirtiyorsunuz ancak herhangi bir alt yazı olmadan da alt yazı var diyerek yabancılara gösterim yapmak isteyen milyonlarca insan olduğunu düşündüğümüz zaman bu durumun etkisinin ne kadar sınırlı olduğunu anlayabilirsiniz. Social Brand gibi yerleri temel veri kaynağı olarak baz almayın, bu kanallar daha çok istatistiksel veriler üzerinden analizler yaparak Tahmini ortalama değerler belirlemektedirler. Sizin kazancınız oradaki verilere oranla daha fazla olabileceği gibi daha az da olabilir ki çoğunlukla daha az olacaktır. Bir videodan ne kadar süre para kazanacağınız tamamen Youtube yayın politikaları ile alakalı bir durumdur. Youtube sizin videonuza engel koymadığı sürece kazanırsınız. Ancak youtube bir politika değişikliğine gider örneğin bundan sonra hiç bir türlü size ait olmayan videodan para kazanamazsınız derse, A’dan Z’ye size ait olmayan videodan para kazanamamaya başlarsınız.Cevapla
     1. Sercan4 Ağustos 2016, 06:32Peki çok teşekkür ederim Fatih Bey… O halde artık videolarımı bu bilgiler doğrultusunda hazırlamaya devam edeceğim.Kanalın gelişmiş ayarlarında ‘ Videolarımın yanında reklamların görüntülenmesine izin ver ‘ gibi bir seçenek var. Bu seçenek için açıklaması şöyle: ‘Para kazandığınız videolar ve üçüncü bir tarafın hak talebinde bulunduğu videolar için geçerli değildir.Yukarıdakine göre, şimdi ben düşük görüntülenmede olan videolardaki para kazanma özelliğini kapatsam(çünkü bir yere kadar onlar reklam almayacak herhalde) ve bu sırada bunu fırsat olarak değerlendirip o seçeneği işaretlesem, video görüntülendikçe yanda çıkacak olan reklamlardan kazansam(sanırım yanda hep çıkıyor) iyi olmaz mı sizce? Bana mantıklı geliyor tabi düşündüğüm gibiyse, reklam almaya başlayacağı zaman örneğin 1000 izlenmeden sonra video içinde reklamların oynatılmasını tekrar aktif ederim. Tabi bunun mobilde ve pcde izlenme farkı var, mobilde yanda reklam olmuyor, o zaman sadece pc üzerinden izleyenleri kapsar gibi görünüyor.
     2. Fatih Son4 Ağustos 2016, 16:32Merhaba Sercan Bey, size düşük görüntülenmelere sahip videolarda reklamın çıkmayacağını düşündüren şey nedir? Her izlenme sayısından videoda reklam çıkabilir ve bu mantıkla sizin reklamı kapattığınız her video zarar hanenize yazılır.
     3. Sercan12 Ağustos 2016, 05:07Haklısınız Fatih Bey, sonuçta kişinin karşısına nerede ve hangi reklamın çıkacağı belli olmuyor, eğer sıradaki videoda bir reklamın çıkacağı varsa o videonun izlenme sayısı bunu değiştirmez, hatta reklam çıkmayan uzun videolar da izlemiştim. Ben orada nedense TV sektöründeki reyting almayan programın az reklam alması gibi düşündüm. Kendi videomu izlerken, daha yaklaşık 10 kez izlenmişken karşıma reklam çıkınca anladım ? Her videoda reklamlar aktif şu an.Ayrıca en başta sorduğum sorumun yanıtını gözümle gördüm; Bir videom 2250 izlenmeye $0.97 yani yaklaşık yarısı oranda gelir sağlarken diğer bir videom 50 izlenmeye $0.05 yani şu klasik deyişle 1000’e $1 oranında gelir sağlıyor. Demek ki 50 kez izlenen videodaki reklamların getirisi fazlaymış, yani Türkiye’deki bir kanal sahibi de iyi bir oranda gelir elde edebilirmiş, kanal açmak isteyenlere buradan canlı örnek olarak belirtmek isterim. (Kanalın mail adresi TR olarak alınmıştı, Kanalın ülkesi ABD olarak seçili)Peki ‘Videolarımın yanında reklamların görüntülenmesine izin ver ‘ seçeneği ne işe yarıyor? Alttaki yorumunuzda cevaplama seçeneği yoktu o yüzden çok uzak olmasın diye buraya yazdım.
     4. Fatih Son12 Ağustos 2016, 08:20Her zaman için deneyerek öğrenmek en güzelidir, siz de kendiniz deneyerek teoriyi bizzat pratiğe oturtmuşsunuz tebrik ederim ? Söylediklerinizin tamamı doğru herhangi bir yanlış kısım bulunmuyor. Videolarımın yanında reklamların görüntülenmesine izin ver seçeneğini hiç pasif etmedim bunun her zaman siderbar kısmında yani önerilen, benzer diğer videolar kısmının üst tarafında çıkan reklam olduğunu düşündüm. Öyle de olduğunu zannediyorum ancak sanıyorum ki kısa bir süre içerisinde siz bunu da pratiğe dökeceksinizdir ?
 11. Nigar22 Temmuz 2016, 16:31Merhaba. Reklama tiklama sayina gore para kazaniliyorsa, o zaman fazla kolay degil mi bir kac kisinin reklamlara her gun abanarak tanidik bir youtubera para kazandirmasi?Cevapla
  1. Fatih Son25 Temmuz 2016, 05:45Merhaba, takdir edersiniz ki sizin aklınıza gelen bu durum Google’ın da aklına geliyor ve buna karşı da bir önlem alıyor. Şöyleki reklamlarınıza tıklayan kişinin her türlü verisi sisteme kaydedilmekte, ne zaman tıkladı, ne kadar sürede tıkladı, tıkladıktan sonra reklama naptı gibi. Eğer belli bir reklam abonesine hep aynı kişiler düzenli bir aralıkla tıklarsa, sistem onu fark ederek banlıyor. Yani tanıdıklara tıklatma durumu çok kısa bir süre içerisinde deşifre edilerek otomatik olarak banlanılmasına neden oluyor. Eğer bir defa Adsense’den banlanırsanız bir daha hayatınız boyunca aynı isimle adsense alamazsınız.Cevapla
 12. OggyFX26 Temmuz 2016, 23:21arkadaşlar bu 2015 tarihli bir yazı olduğu için bazı şeyler yanlış.artık türkiyedede para kazanabiliyoruz.Cevapla
  1. Fatih Son27 Temmuz 2016, 08:21Öylemi bu güzel bir haber, en kısa sürede sistemi kontrol edip yazıyı güncelleyeceğim, bilgi için teşekkür ederim. Sizden ricam siz de bildiklerinizi buradan paylaşırsanız sizin adınızla yazı içerisine ekleyebilirim. Böylece daha çok kişiye fayda sağlamış oluruz.Cevapla
 13. BEGÜM9 Ağustos 2016, 18:56Merhaba bende yeni kanal açtım bikaç tane video paylaşmıştım ama başkaları tarafından telif istendi itiraz ettim vs ancak olmadı bi daha itiraz edersem ve onaylanmazsa video kaldırılacak yazısını görünce ve o kanaldaki gmailimi türkiye olduğu için başka bir kanal açtım(para kazanamayacağımı anladığım için) şimdi ondan video atmayı düşünüyorum eski videolarımın aynısını atsam tekrar sıkıntı çıkar mı ya da yenilerini mi buradan paylaşayım çok ihtiyacım var cevaplamanıza birde şu telif sorununu da cevaplarsanız çok sevinirim birde yeni kanal açtığım için banlanır mıyım:(şimdiden sağolunCevapla
  1. Fatih Son10 Ağustos 2016, 10:51Begüm Hanım Merhaba, öncelikle telif konusundan biraz bahsedelim. Youtube Telif konusu halen muallaklığını koruyan bir konu, bazı kimseler aslında tamamen kendilerine ait olmayan videolar için telif gönderebilmekte ve bu durum Youtube tarafından kabul edilebilmekte. Ancak genel durum size ait olmayan, tamamen sizin tarafınızdan hazırlanmamış ya da sizin tarafınızdan çekilmemiş her video telif sorunu yaşatabilir. Bunun için kanalınıza sağdan soldan, daily motion, liveleak gibi sitelerden video çekerek koymayın. Bu videolar er ya da geç size telif sorunu yaşatacaktır. Ek olarak şu an telif problemi yaşamış o ya da bu nedenle telif ihtarı almış olduğunuz videoları yeni kanalınıza kesinlikle EKLEMEYİN. Bir defa ihtar yediyse hep yer mantığı Youtube’da hayat kurtarır. Diyelim ki bir kanalınızı Begüm@gmail.com hesabıyla açtınız ve adsense hebanınıza bağladınız, daha sonra begüm1@gmail.com, begüm2@gmail.com olarak birçok kanal daha açtınız ve hepsini de aynı adsense hesabınıza bağladınız. Daha sonra ilk kanalınız telif haklarından dolayı ihtar yedi ve para kazanması kapatıldı, otomatik olarak diğer tüm kanallarınız da para kazanmaya kapanacaktır. Bu yüzden koyduğunuz her videoyu çok dikkatli seçmelisiniz.Cevapla
 14. BEGÜM10 Ağustos 2016, 21:36aslında ben şarkı kavırlıyorum ancak arka planı başka birinin çektiği yutuptaki karaoke kayıtlarının üstüne söyleyip atıyorum yani o kişinin linkini paylaşsamda aynı sorunu yaşar mıyım videolarımda teşekkürler cevap verdiğiniz içinCevapla
 15. BEGÜM10 Ağustos 2016, 21:37yani videonun altına da karaoke yi yapan kişinin linkini paylaşıyorum açıklama kısmınaCevapla
  1. Fatih Son11 Ağustos 2016, 08:06Maalesef her türlü telif hakkı sorunu yaşarsınız. Çünkü içerik %100 olarak size ait değil, yeri geliyor Youtube, Google Görseller’den arama yaparak videonuza eklediğiniz tek bir kareden oluşan fotoğraf, resim için bile telif uyarısı verebiliyor. Eğer tüm kanalınız bu dediğiniz tarzda videolardan oluşuyorsa, şu an ki komseptinizle para kazanmanız pek mümkün görünmüyor.Cevapla
 16. BEGÜM12 Ağustos 2016, 02:06anladım çok teşekkür ederim şimdi yeni bi kanal açtım diğer kanaldaki videolarımı silip tekrar buraya aynılarını yüklesem bişi olur muCevapla
  1. Fatih Son12 Ağustos 2016, 08:21Telif uyarısı almamış videolarınızı yükleyebilirsiniz. Eğer telif almış olan varsa onu sakın yüklemeyin hatta diğer kanalınızda da tutmayın silin gitsin.Cevapla
 17. mustafacan19 Ağustos 2016, 02:551)iyi günler ben kanal actım para kazanmayı aktifleştirdim ama video yuklemedim şuan ve adsnese ye üyelik başvuru formu doldurdum yolladım şuan incelemedeymiş ben adsense üyelik başvurum kesinleşmemişken video yuklesem bu vıdeodan para kazanabilirmiyim? 2)para kzanma aktif.adsense başvuru formu. bunların dısında vıdeolardan para kazanmam için gereken varmı? şimdiden çok teşekürler.Cevapla
  1. Fatih Son22 Ağustos 2016, 11:25İyi günler Mustafa Can Bey, sizin sorduğunuz şekilde yanıt verelim böylece karışmasın 1) Videolarınızı istediğiniz zaman yükleyebilirsiniz, eğer siz video yüklediğiniz zaman adsense onaylanmamışsa, onaylandığı zaman o videolarda da yani eski videolarda da reklam görünmeye başlayacaktır tabii telif hakkı ihlali gibi bir durum olmadığı sürece 2) Para kazanma aktifse ve videolarınızda reklam çıkıyorsa tek yapmanız gereken adsense ayarlarınızı tamamlamaktır. Bu da banka bilgilerinizi girmek manasına geliyor sonrasında kazancınızın 200 TL’ye ulaşmasını bekleyeceksiniz ve 200 TL’ye ulaştığı ayı takip eden ayın 20-24 arası paranın hesabınıza geçtiğini göreceksiniz.Cevapla
 18. Öykü20 Ağustos 2016, 20:49Merhaba ben bi telif ihtarı aldım videoyu silmek istiyorum ama silemiyorum ne olacak şimdi adsense de adım falan vardı sicilime falan işlenir mi bu durum yani yasal bi yaptırımı var mı 3 ay sonra kalkacak yazıyor video tıklanması 859 bindi. onlar kendileri mi silecek videoyu inşallah olumsuz bi şey yaşamam eve mahkeme celbi falan gelir mi ben bıraktım bu video işini lütfen bilgilendiren beni ? help meCevapla
  1. Fatih Son22 Ağustos 2016, 11:22Merhaba Öykü Hanım, öncelikle videonuzu silebilmeniz lazım. Düzenle diye yazan kısma tıkladığınız zaman en altta sil seçeneğinin aktif olması lazım, tekrar kontrol eder misiniz lütfen? Diğer durumda endişelenmenizi gerektirecek herhangi bir durum yok. Bu ihtar sizin tabirinizle yalnızca Adsense sicilinize işlenir, yani 2 ihtar daha alırsanız bir daha o adsense hesabınızla youtube’dan para kazanamazsınız. Ancak sadece video yüklemek suretiyle günlük hayatınıza etki edecek bir durum cereyan etmez. Yani evinize celp gelmez, polisler tarafından götürülmezsiniz ya da para cezasına çarptırılmazsınız. Sadece kanalınız kapanır o kadar.Cevapla
 19. Burak20 Ağustos 2016, 21:33Youtub da hesab acmak paralımı basta para ödüyomuyuzCevapla
  1. Fatih Son22 Ağustos 2016, 11:19Merhaba Burak Bey,Hayır herhangi bir para ödemiyorsunuz, dileyen herkes bir gmail hesabı alarak Youtube’de kanal açabilir.Cevapla
 20. Umut21 Ağustos 2016, 01:43Bi şey soracam ülkeyi ABD olarak işaretlersek herhangi bir sorun çıkarmı yani kanal yükseldiğinde izleyiciler bunu farkedebilirmiCevapla
  1. Fatih Son22 Ağustos 2016, 11:18Merhaba Umut Bey,Hayır hiç bir sorun çıkmaz, ziyaretçileriniz bu durumu herhangi bir şekilde anlamaz, anlayamaz.Cevapla
 21. cemre21 Ağustos 2016, 14:35Merhabalar. Bende youtube kanalı açtım. Ama açarken ABD yi seçmedim. Acaba nasıl değiştirebilirim?Cevapla
  1. Fatih Son22 Ağustos 2016, 11:18Merhaba Cemre Hanım, Youtube ayarları >> Ek Özellikleri Görüntüleyin >> Gelişmiş >> Ülke yolunu izlerseniz değiştirebilirsiniz.Cevapla
 22. Aleyna22 Ağustos 2016, 14:53Benim telefonum yok yine de açabilir miyim?Cevapla
 23. Aleyna22 Ağustos 2016, 14:56Peki ya açabilirsem telefon geliyor mu? geliyorsa ne zamana kadar geliyor onun için kaç video atmam gerekiyor?Cevapla
  1. Fatih Son29 Ağustos 2016, 12:16Telefon geliyor mu derken sanırım üretici şirketlerin size telefon göndererek inceleme yapmanızı istemesinden bahsediyorsunuz. Maalesef Aleyna hanım bu hiç de kolay bir ihtimal değil, Samsung, LG, Apple gibi firmalar Shift Delete Donanım Haber ya da bir tık altı TeknoCadde gibi sitelere bile ürün gönderirken kılı kırk yarıyorlar. Sizin ürün alabilmeniz için yüzbinlerce takipçinizin olması gerekiyor ancak bu şekilde ürün desteği alabilirsiniz.Cevapla
 24. Muhammet27 Ağustos 2016, 20:33merhabaAdSense Başvurunuz gönderildi ve şu anda incelenmektedir. Yaklaşık bir hafta içinde başvurunuzun durumuyla ilgili bir e-posta alacaksınız. diye bir bildirim geldi bana bunju orada belirmemişsniz normal mi bundan sonra ne olacak yanlış bir şey yok demiCevapla
  1. Fatih Son29 Ağustos 2016, 12:12Hayır Muhammet bey genel bir uygulama. Beklediğiniz zaman bir hafta sonunda olumlu ya da olumsuz bir yanıt içeren mail aldığınızı göreceksiniz.Cevapla
 25. Muhammet29 Ağustos 2016, 20:14Merhaba teşekkür ederim cevabınız için lakin olumsuz sonuç geldi youtubeden,adsenseyi bağladım ve ertesi gün youtube hesabımı açtığımda ”biir google ürününe erişilemiyor ”yazısı karşıma çıktı yeniden yedekte bulunan şahsım üzerine tekrar bir kanal oluşturdum gmail hesabına ve yine ertesi günü aynı yazıyla karşılaştım yukarıda yazıda yazan herşeyi uyguladım lakin durum bundan ibaet buraya bu yazıyı yazmaya başlamadan 15 dk önce yine yedek bir gmailim üzerine bir kanal açtım buda elden gitsin istemiyorum sadece kanalı açtım ne adsense kaydı yaptım ne birşey sadece kanalın simgesini değiştirdim oda değişmedi sanırım 1gün bekleyince değişiyormuş bugünlerde genel bir sorunmuş bana yardım edermisiniz lütfen teamviever olur farketmez lütfen bekliyor olacağım pencere her daim açıkCevapla
  1. Fatih Son31 Ağustos 2016, 09:06Merhaba Muhammet Bey, öncelikle eğer belirttiğiniz gibi genel bir sorunsa birkaç gün bekleyip sorunun çözüldüğünden emin olduktan sonra denemekte fayda var. İkincisi eğer genel değil özel bir problemse, yani sizin özelinizde yaşanan bir sorunsa ve siz tüm adımları doğru yaptığınıza inanıyorsanız bu durumun ilk aklıma gelen sebebi Adsense’e kabul edilmemiş olabileceğiniz ihtimalidir. Kanalınızda eğer telif hakkına aykırı video içerikler bulunuyorsa inceleme neticesinde red yemiş ve haliyle de aynı adsense hesabına yaptığınız ve bundan sonra da yapacağınız başvuruların önünü kesmiş olabilirsiniz. Bunu anlamak için ilk başvuru yaptığınız kanalın sağlık durumu yani uyarı alıp almadığınızı telif hakkı içeren video barındırıp barındırmadığınızı bilmeniz gerekir. Eğer böyle bir durum da yoksa sorunu buradan daha detaylı yazarsanız yardımcı olmaya çalışırız.Cevapla
 26. Belgin4 Eylül 2016, 22:02Fatih bey, ben bir YouTube kanalı açmak istiyorum. Sayfa tasarımı ve hesap açma ile ilgili kimden yardım alabilirim ve ücretli olarak. Tesekkürler.Cevapla
  1. Fatih Son5 Eylül 2016, 08:58Merhaba Belgin Hanım, forumlarda bu konularda yardımcı olabilecek kişiler mevcut, bunun için ytpara ya da r10 gibi forumlara bakabilirsiniz ancak size tavsiyem bu işi ücretli yapmak yerine tamamen kendinizin yapmasıdır. Çok değil 1 haftalık sıkı bir araştırmayla, ücretli yaptıracağınız kişiler kadar bilgi sahibi olabilirsiniz ki Youtube kanalını site gibi düşünmeyin öyle tasarım, seo gibi konularda büyük bilgi sahibi olmanıza gerek yok. Bu işte en önemli konu herzaman içeriktir. Eğer kaliteli ve özgün içerik paylaşabiliyorsanız gerisi zaten zamanla kendiliğinden gelecektir. Ücret karşılığı yapacak kişi size yaptığı ayarların hepsini daha önce yüzlerce kişiye yaptığından zaten çok anlamı olmayan benzer bir kanal sahibi olmanız kuvvetle muhtemel ki tekrar edeyim o ayarları 1 haftalık bir araştırmayla siz de yapabilirsiniz. Aklınıza takılan konuları da her zaman buradan bize danışabilirsiniz.Cevapla
 27. Zeynep5 Eylül 2016, 17:09Merhaba ben kanal açmak istiyorum bu kanali actiktan sonra buradan nasil para kazanabiliriz ki ?Cevapla
  1. Fatih Son6 Eylül 2016, 07:50Merhaba Zeynep Hanım, kanal açtıktan sonra kanal üzerinden para kazanma sekmesini takip ederek Adsense başvurusunu yapmalı ve kanalınızı adsense’e bağlamalısınız. Kanalınız sisteme kabul edildikten sonra kanalınıza yüklediğiniz her videoda da reklam görünmeye başlayacak. Tabii bu da size para kazandıracak.Cevapla
 28. CevahirAbi6 Eylül 2016, 15:11Yanıtlarsanız sevinirim:Aklıma takılan soruları bilen birisi yanıtlarsa çok sevinirim. 1-Abone sayısı kazancı etkiliyor mu? Yani abonem 5000kişi ama abonelerim kanalımı takip etmiyor videolarımı izlemiyorlar. Bir gelir Sağlarlar mı? 2-Videoda yorumu kapatırsam gelirim çok etkilenir mi? 3-Videolar oynarken sarı reklam çizgilerde reklamlar görünüyor bunun sıklığını biz mi ayarlıyoruz? 4-Videoları paylaştığım diğer mecralarda izlenince de para kazanılıyor mu? 5-Videonun süresi kazancı etkiler mi? 5dk’lık 10 video ile 50dk’lik 1 video aynı mı kazandırır? 6-Meb kitaplarının çözümlerini yapmak telif sorunu yaratır mı? 7-La fontaine kitaplarını seslendirmek sorun çıkarar mı? 8-youtube partnerler bizden para talep eder mi yoksa kazancımızdan yüzde mi alırlar?Cevapla
  1. Fatih Son10 Eylül 2016, 08:151-Abone sayısı kanalınızın gücünü gösterir, ayrıca yeni bir video yayımladığınız zaman tüm aboneleriniz bu videoyu görür ve bu da videonun çabucak izlenim sayısının artmasına yardımcı olur ki bir video ne kadar çok izlenirse o kadar çok öne çıkar ve daha da fazla izlenir, tabi bu da kazancınızı arttırır. Ancak doğrudan bir kazanç getirmez size. 2- Yorum her zaman her yerde aranılabilirliği ve okunulabilirliliği arttırır. Ne kadar çok yorum varsa o video o kadar önde çıkar, arama motorlarında çıkar ve dolayısıyla da izlenir. Kapatırsanız bundan mahrum kalmış olursunuz. 3- Videonun uzunluğuna göre reklam çıkma durumunu ayarlayabilirsiniz. Kanal kimliğiniz iyi durumdaysa yani herhangi bir uyarı almadıysanız ayarlara girdiğiniz zaman orada her 15 dakikada bir reklam görüntüleme ayarını göreceksiniz. Bunu aktif ederseniz videonun her 15 dakikasında 1 reklam çıktığını göreceksiniz. 4- Bu sürekli değişen bir politika. Bir ara Facebook’da yayımlanan videolarda reklam çıkmıyordu, daha sonra çıkmaya başladı bunun dışında sitelerde de benzer durum var ancak son olarak buralarda da reklam görünüyordu. Şu an için ne kadar çok yerde yayımlanırsa o kadar çok reklam çıkıyor ve haliyle de o kadar para kazanıyorsunuz. 5- Önemli olan işlevi lafı burada bir kez daha kullanılıyor. Videonuz istediği kadar uzun olsun izlenmedikten sonra hiç bir mana yok. Videonun uzunluğu ile kazancın da doğrudan bir ilişkisi yok. He şöyle eğer videonuzun içerisinde 3-4 reklam varsa o zaman tabii ki tıklanma ve görüntülenme anlamında daha fazla kazanç sağlar ama uzun kısa 1’er reklamdan oluşan iki video arasında fark yoktur. 6-Evet yaratır ancak bununla ilgilinen birim neresidir, Youtube kontrolünü ne aşamada yapıyordur bilinmez. 7- Aynı şekilde bunun türkiye’deki telif hakkı sahibi kimdir, bununla alakalı nasıl bir politika güdüyordur Youtube’da kendi kanalları var mıdır bunlara bağlı. Siz Youtube’da araştırma yaparak bunu anlayabilirsiniz, eğer yabancı kanallarda böyle bir şey kullanılıyorsa bizde de hayli hayli kullanılır. 8- Partner sizden para talep etmez kazancınız üzerinden komisyon alır ancak her partner aynı şartlarda çalışmaz bunun için eğer çok kaliteli bir kanala sahipseniz en iyilerini araştırıp ona göre başvuruda bulunmalısınız.Cevapla
 29. CevahirAbi6 Eylül 2016, 15:31Aklıma gelen bir diğer soru? Şimdi yüklemelik 30 tane video hazırladım. Bunları hemen yüklemek mi daha iyidir yoksa hergün 1 tane seklinde mi? hergun1 tane yuklersem sanki devamlığı olan bir kanal güncel bir kanal izlenimi verir gibime geliyor. yoksa 30.videomun 29 gün geç yayına girmesi kötü bir şey mi?Cevapla
  1. Fatih Son10 Eylül 2016, 08:06Öncelikle geciken cevap için kusura bakmayın lütfen. Bu işi gazete gibi düşünebilirsiniz. Bir günde tüm bomba haberlerin hepsini okuyucularınızla paylaştınız, sonraki gün bir şey yok, ondan sonraki gün yine birşey yok e okuyucu 3. gün gazetenizi neden alsın? En mantıklısı her gün 1 video girmeniz. Bunun tek istisnası gündeme dair bir video hazırladıysanız onun modası geçmesin diye onu erken yayımlayabilirsiniz.Cevapla
 30. Mercan9 Eylül 2016, 01:43peki para nasıl nakite çevriliyor, nasıl alıyoruz parayı bi banka hesabı bağlantısı vsCevapla
  1. Fatih Son10 Eylül 2016, 08:04Adsense hesabınıza girerek orada bir banka hesabı tanımlıyorsunuz. Kazancınız belirlenen tutara ulaştığı zaman (200 TL) para hesabınıza geçiyor.Cevapla
 31. AyKuTTuRan11 Eylül 2016, 03:31Helal Olsun Size,Çok Güzel Anlatmışsınız,Teşekkür Ederim Size,Bana Yardımcı Oldunuz ?Cevapla
  1. Fatih Son11 Eylül 2016, 09:48Rica ederim yardımcı olabildiysek ne mutlu ?Cevapla
 32. Sude14 Eylül 2016, 11:53Merhabaa Fatih Bey size bir sorum olacak YouTube kanal acmada para ödeniyomuCevapla
  1. Fatih Son14 Eylül 2016, 17:32Eğer kast ettiğiniz sizin bir para ödemenizse hayır kanal açmanın bir maliyeti yok herhangi bir ödeme yapmıyorsunuz. Eğer sorduğunuz size para ödenip ödenmediğiyse evet kanalınızda yayımlanan reklamlar karşılığında izlenme oranlarına göre para kazanabiyorsunuz.Cevapla
 33. Batuhan15 Eylül 2016, 13:26Telefon numarasi ile dogrulama yapamiyorum yardim edermisiniz ? telefona kod gelmiyorCevapla
 34. Korhan18 Eylül 2016, 04:23Fatih bey merhaba, öncelikle içerik için teşekkürler. Bir konuda yardımınızı almak istiyorum. Youtube’da mevcut kanalım da para kazanma uygun gözüküyor fakat henüz aktif hale getirmedim. Sormak istediğim konu şu; kanal durumuna girdiğimde telif hakkı ihtarı yok ve kanal durumu iyi gözüküyor fakat video yöneticisine girdiğimde arka planda kullandığım müzikten dolayı ‘telif hakkı hak talebi’ sembolü var içeriğine tıkladığımda ”Videonuzda reklamlar görünebilir. Videonuzda telif hakkıyla korunan içerik bulundu. Davacı, içeriğinin YouTube videonuzda kullanılmasına izin veriyor, ancak videonuzda reklamlar görünebilir. GÖRÜNTÜLEME KISITLAMALARI Yok – PARA KAZANMA Davacı tarafından para kazanılıyor – Bu koşulları kabul ediyorsanız herhangi bir şey yapmanız gerekmez.” uyarısı var. Şimdi para kazanmayı etkinleştirdiğim zaman bu videodan para kazanabilecek miyim? ve para kazanma etkinleştiği zaman bu uyarıyı alan videoları youtube engeller veya kaldırır mı? Bir diğer sorumda şu olacak şuan kanalımda 23.000 izlenme alan bir videom var. Para kazanmayı aktifleştirdiğim zaman izlenme oranı 23.000 den sonrasımı hesaplanır yoksa 23.000+ olarak mı? Şimdiden teşekkür ederim. iyi çalışmalar.Cevapla
  1. Fatih Son26 Eylül 2016, 11:04Merhaba Korhan Bey, evlilik dolayısıyla 1 haftalık izinde olduğum için yorumunuza ancak yanıt verebiliyorum. Lütfen kusura bakmayın, hemen yanıta geçelim. Sizin o bahsettiğiniz videodan para kazanmanız mümkün değil en azından bu haliyle. Youtube size özetle şunu demiş, tamam bu videoyu kaldırma, ben sana bundan dolayı ihtar da çekmeyeceğim hatta videoda reklam bile gösterebilirim ancak bu videoda çıkan reklamların gelirlerini sana değil telif hakkı sahibine veririm. Yani o videodan sağlanan gelir size değil ihtar sahibine geçecek. İkinci durum ise 23.000 gösterimden artık tek bir kuruş bile kazanamazsınız. Bundan sonrasına bakmanız gerekiyor çünkü Youtube para kazanma özelliği tıklama ağırlıklıdır ve geçmişte alınan görüntülenmeler reklamların yeni konulması durumunda bir anlam ifade etmeyecektir.Cevapla
 35. Sercan19 Eylül 2016, 20:14Merhaba Fatih Bey. Bir süredir soru sormuyordum, gelip biraz sorayım dedim ? Şaka bir yana geçmiş bayramınız mübarek olsun diyerek sorularıma geçiyorum; * Kanaldaki kazancımız aylık mı yoksa yıllık mı hesaplanıyor? Yani diyelim ki kazancım 200tl görünüyor, ben bu ay 12’de 1’ini mi alıyorum yoksa o miktarın hepsini o ayda mı alıyorum? * Kazancımız banka hesabına aktarıldıktan sonra sıfırlanıyor mu? Mesela o 200tl hesaba aktarıldıktan sonra artık tahmini kazancımız 0 görünecek sanırım ve bu şekilde bir döngüyle gidecek doğru mudur? Öyleyse ne kadar sık video koyabilirsek ve ne kadar çok izlenirse o aydaki kazanç o kadar artacak demektir. Yoksa her gün video koyan kanallar boşuna koymazdı sanırım. * Kazancın yaklaşık % kaçı nakit olarak elimize geçer? Birden fazla vergi olduğunu söyleyenler var ve kazancın çok az bir miktarı elimize geçiyormuş, sizin söyleyeceklerinizi merak ediyorum bu konuda. Teşekkürler.Cevapla
  1. Fatih Son26 Eylül 2016, 10:59Merhaba Sercan Bey istediğiniz kadar soru sormakta özgürsünüz ? , öncelikle geciken yanıt için özür dilerim, evlilik dolayısıyla 1 haftalık izne çıkmıştım bundan dolayı ancak bugün iş başı yaptım. Hemen soruların yanıtlarına geçelim,1) Kazancınız aylık olarak hesaplanır. Ocak ayı içerisinde ki kazancınız Şubat 15 gibi netleşir ve bu tutar da Şubat 20-25 arası hesabınıza geçer. 2) Hesabınıza aktarılan her tutar sıfırlanır. Yani örneğin bir ayda 450 TL kazandınız ve bu parayı aldınız. Daha sonra ki ay tekrardan 0’dan biriktirmeye başlarsınız ta ki 200 TL’ye ulaşana kadar. 3) Hesabınızda gördüğünüz kesinleşmiş kazancın tamamı elinize geçer. Şu an için herhangi bir vergi kesintisi falan söz konusu değil. Ne kadar kazandıysanız o kadar mebla elinize geçer.Cevapla
   1. Sercan4 Ekim 2016, 06:30Evliliğinizde bir ömür mutluluklar dilerim Fatih Bey ? Cevaplar için teşekkürler, iyi çalışmalar. Ben bir tecrübemi paylaşmak istiyorum. Bir videom şu an 900 civarında izlenme aldı fakat bu yaklaşık 3 ay içinde yavaş yavaş oldu ve şu an kazancı 0,15$, diğer yandan başka videom 2 haftada 1000 izlenme almıştı ve bu her gün yaklaşık 100 izlenme alarak artıyor ve kazancı yaklaşık 1000 izlenme başına 3.7$. Yani düzenli olarak günlük izlenme alan bir video iyi kazandırıyor fakat video sanki damlaya damlaya biriken su gibi izlenme artışı gösteriyorsa maalesef pek kazandırmıyor. Yeni başlayan ve bu yorumu okuyan varsa bunu göz önünde bulundurarak video içeriği seçmelerinde fayda var.Cevapla
    1. Fatih Son4 Ekim 2016, 10:27Güzel dilekleriniz için teşekkür ederim ? Ayrıca tecrübelerinizi paylaşmanız da büyük incelik, bu sayede birçok arkadaş yaşanarak öğrenilmiş bu bilgilerden faydalanacaktır. Söylediğiniz konu üzerine şöyle bir çıkarım yapabiliriz. Google Dünya’nın en yetenekli ve bilgili yazılımcılarıyla çevrili bir firma. Youtube’da reklam çıkartırken, daha güncel, sürekli izlenen videolarda daha kaliteli reklamların çıkartılması gibi bir ayar pek tabii yapılmış olabilir. Yani bir video ne kadar çok ve düzenli olarak izleniyorsa, o videoya o kadar kaliteli ve gösterim/tıklama başına yüksek ücretli reklamların çıkartılması seçeneği de son derece akla yatkın. Buda dediğiniz gibi kanala yüklenen videoların tercihlerini yaparken nelere dikkat etmemiz gerektiğini bize gösteriyor.Cevapla
     1. Sercan9 Ekim 2016, 21:36Fatih Bey bana Google AdSense’ten içinde Pin numarası bulunan bir posta geldi. Hesabımdaki ödemeleri etkinleştirmek için zarftaki yönlendirmeler doğrultusunda biraz önce Pin’imi girerek adresimi onaylamış oldum. Benim takıldığım bir yer oldu. Şu an AdSense hesabıma girince 35TL ödenecek kazanç görünüyor ama bu 31 Ağustosa kadar olan miktar, 1 Eylülden bu yana Hiç İşlem Yok olarak görünüyor. Youtube kanalımda ise tüm zamanlar için 44$ yani yaklaşık 135TL görünüyor, 1 Eylülden bu yana olan kazancı da gösteriyor. Size olay akışını şöyle yazabilirim: – 12 Eylülde ‘Adresinizi doğrulamadığınız için ödemeleriniz şu anda duraklatılmıştır.’ şeklinde bildirim gelmiş AdSense hesabımda. – AdSense postası ise birkaç gün önce elime geçti ve az önce de adresimi doğruladım, adresimi doğruladığımı da onayladı. – Şimdi böyle bir bildirim var; ‘Ödemeleriniz şu anda bekletilmektedir. Ödemelerinizin gerçekleşmesi için yapmanız gereken işlemler var.’ Ben bu bildirime tıklayınca Ödeme Geçmişi bölümüne yönlendiriyor. Burada ödeme eşiği (200tl ayarlı) ve nasıl alacağım seçeneği ve adres bilgilerimi yönetme kısmı var. Acaba IBAN numarası mı yazmamı istiyor? Ayrıca biraz beklersem, ödenecek kazanç bilgisi kanaldaki miktar olarak düzelir mi önümüzdeki günlerde, yani adresimi doğrulamamı mı bekliyordu acaba? İyi çalışmalar.
     2. Fatih Son10 Ekim 2016, 08:57Merhaba Sercan Bey, öncelikle pininiz hayırlı olsun aylarca bekleyip bu zarfı alamayan o kadar çok kişi var ki inanın bu açıdan şanslısınız. Sorunuza gelecek olursak, Google hata yapmaz merak etmeyin. Daha önce hiç, herhangi birisinin ödemesinin kaybolduğuna, hesabından silindiğine şahit olmadım. Zaten yanlış bilmiyorsam Youtube ödemeleri izleyen ayın 15’inden sonra hesaba aktarılıyor. Yani şöyleki Eylül ayında Youtube’dan sağladığınız gelir Ekim ayının 15’inden sonra adsense hesabınızda görülür ve 20’sinden sonra da ödemenize geçer. He bu süre zarfından adsense hesabınızdan hiç mi göremezsiniz tabii ki görebilirsiniz. Adsense hesabınıza girin, performans raporlarına tıklayın, rapor türünden ürünleri seçin, oradan içerik için adsense (barındırılan) kısmına tıklayın. Burada toplam kazanç olarak görebilirsiniz ancak bu kesinleşmiş kazanç olmayacaktır.
     3. Sercan11 Ekim 2016, 21:51Teşekkür ederim Fatih Bey, ben böyle bir posta gönderildiğini bilmiyordum ve kanalı 31 Mayısta açtığıma göre bana da aslında aylar sonra gelmiş ? Gönderildiğini bilmemek bir açıdan iyi de olmuş yoksa merak içinde kalırdım ? Dediğiniz ayarlara baktım, buradaki toplam kazanç kanalın ayarlarındaki toplam tahmini kazançtan biraz daha fazla. Yani dediğiniz gibi belli ki kesinleşmiş kazanç değil, kesinleşmiş kazanç muhtemelen kanalın ayarlarındaki kazanç civarında olmalı. Bu arada Youtube Stüdyo uygulaması kanal sahiplerinin mutlaka kullanması gereken bir uygulama, hele de kanal içindeki hareketliliği benim gibi istediği zaman görmek isteyenler için ? Videonun başlıca ayarlarından tutun, videonuzu hangi videoların önerdiğine kadar birçok detayı gösteriyor, bilgisayarın başına geçmenize çok az neden bırakıyor.
     4. Fatih Son17 Ekim 2016, 10:30Teşekkür ederiz Sercan Bey o zaman bu bilginizi de yazımızın sonuna ekliyoruz ki bilmeyen ziyaretçilerimiz sayenizde bu uygulamadan haberdar olsunlar ?
 36. sıla21 Eylül 2016, 15:48merhabalar bir sorum olacaktıvideolarda bir marka ismi vermek veya kullandığımız bir ürünü tavsiye etmek telif hakkı doğurur mu? şimdiden teşekkürler.Cevapla
  1. Fatih Son26 Eylül 2016, 10:54Merhaba,Hayır herhangi bir sorun doğurmayacaktır.Cevapla
 37. ömer28 Eylül 2016, 13:11Diyelim reklamdan 100 tl kazanç elde ettik peki bu kazancı youtube den nasıl elde edicezCevapla
  1. Fatih Son28 Eylül 2016, 16:50Google adsense hesabınıza girerek banka bilgilerinizi tanımlayacaksınız. Kazancınız 200 TL’ye ulaşınca alabilirsiniz. 100 TL’yi tahsil edemezsiniz 200’e tamamlanıncaya kadar beklemeniz gerekir.Cevapla
 38. ömer k.28 Eylül 2016, 18:03Merhaba öncelikle adsense hesabı acmadan önce kaç video yüklemesi yapmamız gerek yada 1 video yükleyip direk adsense ya basvurmakmı gerek bu noktaya bir açıklık getirebilirmisiniz.Cevapla
  1. Fatih Son28 Eylül 2016, 18:12Merhaba Ömer Bey, kanalınızı adsense hesabına bağlamak için şu kadar video olmalı diye bir sınırlama yok. Eğer kendinize ait bir adsense’niz varsa 0 video ile de bağlayabilirsiniz ancak başvurunuzu kanal üzerinden yapacaksanız, sorunsuz herhangi bir telif hakkı içermemiş ne kadar video olursa sizin için o kadar iyi olacaktır. İlla bir rakam vermek gerekirse ilk 1 hafta 10 tane sağlam sorunsuz video yükleyin, açıklamalarını yazın normal sıradan basit bir kanal oluşturun bu adsense youtube için yeterli olacaktır. Ancak Google’ın bu konuda her gün biraz daha katılaştığını da söyleyelim.Cevapla
 39. Serdar29 Eylül 2016, 03:20Merhaba Fatih bey, öncelikle emeginiz için tesekkür ederim. Soru ve Cevaplar dahil bütün yazıyı sıkılmadan okuduğumu söyleyebilirim. Benim şöyle bir sorum olacak, adres bilgilerimi Amerika degilde yaşadığım ülke Rusya olarak belirtirsem herhangi bir gelir elde edebilirmiyim?Cevapla
  1. Fatih Son29 Eylül 2016, 09:23Güzel dilekleriniz için teşekkür ederim Serdar Bey, şöyle söyleyeyim Amerika olarak belirtilmesinin nedeni Google’ın reklam politikası gereği reklam yayınlama ve bundan gelir elde etme hakkı tanıdığı ülkelerden birisinin de Amerika olması. Google, Türkiye’yi bu reklam kampanyası dışında bıraktığı için Türkiye demiyoruz. Bundan mütevellit, eğer Rusya için böyle bir durum söz konusu değilse yani Rusya Google politikaları kapsamında bir ülkeyse sorun teşkil etmez. Örneğin, İngiltere, Almanya, Fransa yapmanız da bir sakınca yok ama şimdi Rusya ve Amerika arasındaki soğuk gerilimi Yandex ve Chrome arasındaki rekabeti düşündüğümüzde Rusya için bir şey diyemiyorum. Bu kapsamda mı değil mi açıkçası bir bilgim yok. Ama çok büyük ihtimalle sorun olmayacağını düşünüyorum.Cevapla
 40. Murat29 Eylül 2016, 19:02Emmi ben adsense kuruyorum tamamı bana 2saat sonra mesaj geliyor diyoki ilginiz için teşekkür ederiz diye hata alıyorum neden cevaplarsan sevinirimCevapla
  1. Fatih Son30 Eylül 2016, 10:46Anladığım kadarıyla başvurunuz red ediliyor. Bunun sebebi kanalınızın Adsense politikalarına uygun olmamasıdır ki bunun da birçok nedeni olabilir. Kanalınızda yeterli sayıda video olmayabilir var olan videolar telif hakkı bakımından sıkıntı yaratıyor olabilir ya da birçok şey olabilir.Cevapla
 41. berat11 Ekim 2016, 11:52youtube dogrulama kodu telefon noyu kabul etmedi yılda iki defa kullanabilirmiş youtube dogrulama kodu tel nosu farklı kullansam adsense hesabında sıkıntı olurmu youtubede kullandıgım telefon nosu askıya alınan kanala eklıydı kanalı dogrulamak için telefon noyu farklı kullanabilirmiyimCevapla
  1. Fatih Son17 Ekim 2016, 10:32tabii ki farklı bir telefon ile doğrulama yapabilirsiniz bunda herhangi bir sorun olmaz ancak askıya alınan kanalda adsense kullandıysanız sıkıntı çekebilirsiniz çünkü bir adsense hesabına bağlı kanal banlanırsa, bundan sonra o adsense’e bağlanan tüm kanallar şüpheli duruma düşer ta ki o kanal tamamen silinip sistemden kaldırılana kadar.Cevapla
 42. tercan15 Ekim 2016, 16:14Merhaba Fatih Bey ,Öncelikle youtube’den para kazanılması konusunda onlarca kaynak araştırdığım şu birkaç gün içinde sizinki kadar geniş kapsamlı ve tüm soru işaretlerini gideren bir yazı ve cevaplar ağı göremedim desem yeredir öncelikle bunun için çok teşekkür ederim. Soruma gelecek olursam ben birkaç ay önce youtube kanalı açmıştım fakat hotmail hesabı ile açmışım, yani bildiğiniz youtube de oturum açma kısmına hotmail adresimi yazarak giriş yapıyorum ? Soru cevap kısmında hiç böyle bir açıklama göremediğim için emin olamadım ve size danışmak istiyorum. Youtube hesabım gmail içe açılmadığı için adsens hesabı eklerken sorun yaşarmıyım. Adsense için bir gmail hesabı tanımlamayı düşünüyorum sizce mantıklı mı ? Yoksa adsense’ye kayıt olurken de hotmail hesabını mı yazayım. Bu arada kanalımda yaklaşık 600 izlenmesi olan kpss dersleri ile ilgili ses kaydı yaptım ve her hangi bir müzik kullanmadım telif sorunu olmayacaktır muhtemelen ve görme engelliler için iyi olacağını düşündüğüm için hem de bir toplumsal fayda sağlaması açısından da ses kayıtları yapmaya başlayacağım sizce bu kayıtların reklam alma ihtimali olur mu ekonomik yönden de bir gelir sağlar mı ? Teşekkürler iyi çalışmalar..Cevapla
  1. Fatih Son17 Ekim 2016, 10:29Öncelikle güzel dilekleriniz için çok teşekkür ederim. Maalesef hafta sonum biraz yoğun geçtiği için yorumlara ancak mesai saatinde bakabildim bu gecikmeden dolayı da kusura bakmayın lütfen. Sorularınıza geçecek olursam, öncelikle güzel ve düşünceli bir proje içerisinde olduğunuz için kendim adına size teşekkür ederim. Umarım sonuna kadar gidebilir ve hedefinize ulaşabilirsiniz. Eğer sadece size ait bilgileri aktarıyorsanız herhangi bir telif sorunu olmayacaktır. Ancak örneğin ABC KPSS Hazırlık kitabını metnin aynısı olarak seslendiriyorsanız, ileride ABC KPSS Hazırlık Kitabı telif hakkı sahibinin dikkatini çekmesi durumunda sıkıntıya düşebilirsiniz. Bunun dışında kanalınızın popüler hale gelmesiyle birlikte ABC Yayınlarıyla anlaşarak onların kitaplarından okumalar gerçekleştirebilir, kitabı faydalı bulduğunuz taktirde önerebilir ve bu sayede adsense tıklama reklamlarıyla uğraşmadan direk sponsorluk yoluyla gelir sağlayabilirsiniz, misal Ekol Hoca. Diğer sorularınıza geçecek olursak anladığım kadarıyla başlangıçta hotmail hesabınızı gmail’e tanımlamışsınız. Google’ın böyle bir uygulaması var, yani mevcut hotmail hesabınızı kullanmaya devam etmek istemeniz halinde bunu gmail sistemine tanıtıyorsunuz ve artık hesabınız hotmail uzantılı da olsa bunu gmail gibi kullanabiliyorsunuz. Adsense ekleme kısmında sorun yaşamazsınız çünkü zaten sorun yaşayacak olursanız Google buna yani böyle bir hesap açmanıza müsade etmez eğer açabiliyorsanız sorun yok demektir. Ancak aklım kalmasın derseniz, o zaman temiz güzel sırf bu işler için kullanacağınız bir gmail adresi alarak bu adresle adsense başvurusu yapar, sonrasında kanalınızı da buna bağlarsınız ancak bu durumda yeni gmail adresiniz üzerine tanımlı bir video kanalı olmadığı için adsense onayı almanız zor olacaktır. O yüzden siz mevcut hesapla başvurunuzu yapmayı deneyin eğer açabilir ve reklamların çıktığını görürseniz merak etmeyin hiç bir sorun olmayacak demektir.Cevapla
 43. Ayse17 Ekim 2016, 00:57Simdi ben hem turkce hem fransizca hemde ingilizce biliyorum mesela 3 kanal acsam hani bilemedin 2 ben fransizca kanalim icin ulke olarak ABD yi mi secmek zorundayim yani benim turkiyede € olarak bir banka hesabim var fransayi secsem ve banka hesabimi yazsam euro olarak kazanabilirmiyim(fransizca konusucagim icin fransizca bilenler izler diye dusunursen or: belcika fransa.. ve ayrica mesela birden fazla kanal acsak ikisinin de gmail hesabi ayni olabilirmi ve ikinden de kazandigim parayi onegin turk kanalimdan tl olan parayi tl olan banka hesabima yolansa ve ingilizce konustugumu para birimi dolar olan banka hesabima ve fransizca icin de euro olan hesabima yolasalar olur degilmi yoksa hepsi icin farkli adsense hesabimi mi acmam gerekCevapla
  1. Fatih Son17 Ekim 2016, 10:20Merhaba Ayşe Hanım öncelikle 3 dil bilmeniz gerçekten çok güzel bir meziyet, tebrik ederim. Sorunuza gelecek olursak, isterseniz tersten gidelim 100 kanalınızda olsa sadece 1 adsense hesabınız olabilir. Google politikaları gereği bir insan hayatı boyunca sadece 1 adsense hesabı sahibi olabilir bu hesap banlanır ya da kapatılırsa istisnalar dışında bir daha adsense sahibi olamaz. Bundan dolayı tüm kanal kazançlarınız tek bir hesapta toplanacak ve o tutarlarda yine banka aktarılacaktır. Ancak adsense hesabınız üzerinden hangi kanaldan ne kadar geldiğini görebilirsiniz. 3 Kanal açtınız diyelim ve ülkeniz fransa hayır ABD’yi seçmek zorunda değilsiniz o Türkiye’de yaşayanların yapmak zorunda olduğu bir şey. Kazancınızı da euro olarak alabilirsiniz. Tabii ki fransızca bir kanala fransız (ve bu dili bilenler) geleceği için kazancınız Türk kanallarına göre çok daha yüksek olacaktır keza ingilizce kanal için de aynı şeyler geçerli.Cevapla
 44. Mehmet17 Ekim 2016, 17:32Merhabalar Fatih Bey; Benim aklımda şöyle bir düşünce var. Youtube ‘daki mevcut şarkıları tamamen enstrümantel olarak seslendirip video çekmek. Bunda orjinalini kopyaladığım için telif hakkı problemi yaşar mıyım? Teşekkür ederim.Cevapla
  1. Fatih Son19 Ekim 2016, 13:44Merhaba Mehmet Bey, youtube’da iki çeşit telif ihtar sistemi mevcut, bunların ilki youtube’nin kendi database’inde yer alan telif başvuruları ki bunlar genelde müzik, video yükler yüklemez sistem tarafından tanınıp gerekli uyarıyı veriyor. İkincisi ise bizzat telif hakkı sahipleri tarafından yapılan ihtarlar. Sizin bahsettiğiniz gibi bir çalışma muhtemelen birinci yönteme takılmayacak ve başta para kazanma özelliği açık olacaktır. Ancak daha sonraları bu söz ve bestelere sahip kişi ya da telif hakkını elinde bulunduran şirketler tarafından durumun fark edilmesi ve şikayetçi olunması halinde kanalınız para kazanmaya kapanabilir. Böyle bir riskin olduğunu bilmenizi isterim, ancak yine de Youtube’de bahsettiğiniz tarzda amatör seslendirmelerde reklam çıkıp çıkmadığına bakarak riskin boyutu hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.Cevapla
 45. MUHAMMET22 Ekim 2016, 20:28MERHABA FATİH SON PEKİ BANİM YOU TUBE KANLIM TÜRKİYE TABANLI GOOGLE HESABI İLE AÇTIM BEN ŞİMDİ BUNDAN DOLAYI YOU TUBE DEN PARA KAZANAMAZMIYIM ? VEYA GOOGLE HESABIMIIN ÜLKESİNİ DEĞİŞTİREBİLİRMİYİMCevapla
  1. Fatih Son24 Ekim 2016, 08:43Merhaba Muhammet Bey, bu konuda Google’ın politikası birkaç defa değişti. İlk olarak Türkiye’den para kazanma aktifti ancak daha sonra Türkiye para kazanma sisteminin dışında bırakıldı ve bildiğim kadarıyla halen bu şekilde devam ediyor. Ülke durumunuzu Türkiye olarak açtıysanız kazanamazsınız, ancak kanal ayarlarından bunu ABD olarak değiştirdiğiniz zaman sorun çözülecektir.Cevapla
 46. Abaskok28 Ekim 2016, 17:34Merhaba Kolay gelsin öncelikle size sormak istediğim bir soru var ben şu anda youtube analizimden baktığımda 1.752,30 TRY Olarak görünüyor Adsense hesabımda Raporlarıma baktığımda Tahmini kazancım 0 TL fakat Toplam kazanç 1.488,17 TL olarak görünüyor. Youtube’dan Adsense hesabıma ayın 15’i gibi kesinleşmesi gerekiyor. Ben Kazanç kesinleşmeden henüz hangisini baz alarak düşüneceğimi bilmiyorum. Yardımcı olursanız sevinirim. Teşekkürler.Cevapla
  1. Fatih Son29 Ekim 2016, 00:13Merhaba, ikiside kesin veriler değil ancak Adsense panelinden gördüğünüz 1.488 TL daha doğru bir tutar. Kazancınız bu rakam ya da buna çok yakın bir rakam olacaktır. Youtube panelinde gördüğünüz tutar genelde biraz daha şişik oluyor. İyi günler.Cevapla
 47. Sercan29 Ekim 2016, 01:52Tekrar merhaba Fatih Bey. Bu sefer sorum youtube ya da adsense ile ilgili olmayacak ama belki bilginiz vardır. Ben instagramda para kazanmaya yönelik bir hesap açmak istiyorum. Bilginiz var mı, nasıl açılıyor böyle bir hesap, nelere dikkat etmeliyim, reklam da görünmüyor yani nasıl kazanılıyor acaba? Aslında düşününce sadece fotoğraf ya da en fazla 30-60 saniyelik videolar ile para kazanmak hiç de uğraştırıcı gelmiyor akla. Hesabın ne ile ilgili olduğu youtubetaki gibi burada da kazancı değiştirecektir, bu yüzden size kısaca hesabın köpeğimle(ingiliz cocker) ilgili görüntülerden oluşacağını belirtebilirim. Örneğin, aynı cins köpeğin bulunduğu bir hesapta 10 bin takipçi mevcut ? Teşekkürler, iyi çalışmalar.Cevapla
  1. Fatih Son31 Ekim 2016, 08:17Merhaba Sercan Bey, öncelikle şunu belirteyim Youtube kazancı ile Instagram kazancı tamamen farklı hususlar. Şöyleki, youtube üzerinden adsense reklamları sayesinde kazanç sağlarken, Instagram’da doğrudan reklam veren ile muhatap oluyorsunuz. Burada yani Instagram’da iki çeşit reklam türü var. Birincisi ürün reklamı ikincisi ise sayfa reklamı. Diyelim ki sizin 50.000 takipçiniz var, paylaştığınız videoları 10 bin kişi görüyor ve fotoları da 3 bin kişi ortalama olarak beğeniyor. Reklamveren sizin sayfayı gördüğü zaman sizinle özel mesaj vasıtasıyla iletişime geçiyor ve anlaşırsanız onun ürünlerinin reklamını yapıyorsunuz. Bunun yüzlerce örneği mevcut herhangi bir fenomen instagram sayfasına girerseniz, zayıflama ilaçları başta olmak üzere bu tarz reklamlarla dolu olduklarını görürsünüz ki bu dediğim şekilde yapılıyor. İkincisi de aynı mantık ama sadece meta farklı o da şöyle yeni sayfa açmış ve sayfasına hızlıca takipçi kazandırmak isteyen kişiler sizden kendi sayfasının reklamını yapmanızı istiyor ve tabii karşılığında sizin belirlediğiniz tutarı ödüyor. Şu an için he bir de sponsorlu görseller var işte o da Instagram’ın kendi kazanç sistemi yani ikinci örneğimdeki kişi herhangi bir sayfada değil doğrudan Instagram’ın kendisine ödeme yaparak reklamını yaptırıyor.Cevapla
   1. Sercan1 Kasım 2016, 09:21Tekrardan belirtmek isterim ki yine çok net anlaşılır bir şekilde açıklamışsınız, bu sırada 2-3 sayfadaki açıklamalara bakmıştım ama ya uzun ve karışık geldi ya da fazla soyut kaldı diyebilirim. Bence bu konuda da bir yazı oluşturun ? Ben yine youtube ile ilgili sorulara geçeyim; Birincisi, videonun ortasında veya herhangi bir yerinde reklam çıkmasını nasıl ayarlıyoruz? İkincisi ki bu biraz daha uzun gibi, etiketleri nasıl ayarlamalıyız? Bunu bir örnek vererek sorabilirim. Örneğin her iki virgül arası bir etiket sayılıyorsa: Autodesk Maya 2016, Autodesk Maya 2015, Autodesk 3Ds Max 2016, Autodesk 3Ds Max 2015… şeklinde Autodesk ürünlerinin her birini bu şekilde uğraşarak yazmak yerine şöyle yazmak aynı işi görür mü? Autodesk, Maya, 3Ds Max, AutoCad, 2016, 2015, 2014 … vs. Bu ikinci etiket mantığını kullanınca da ‘Autodesk Autocad 2015’i arayanların karşısına çıkar mı videomuz ya da video çıkar ama çıkacağı sıra mı değişir? Ya da en başta yazacağımız etiket ile sondaki etiket arasında videonun bulunmasını sağlama yönünden bir öncelik farkı olur mu?Cevabınızı merakla bekliyorum. İyi çalışmalar.Cevapla
    1. Fatih Son1 Kasım 2016, 10:13Her zamanki nezaketiniz için teşekkür ederim, önerinizi dikkate alıp Instagram hakkında da detaylı bir yazı hazırlayacağım ? Sorularınıza geçecek olursak, youtube reklamlarında tam olarak şu dakikada çıksın şu saniyede çıksın diye bir kontrolümüz bulunmuyor. Şöyle bir şey olabilir, uzun videolarda reklam çıkması özelliğiniz aktifse bunu işaretleyerek her 15 dakikada 1 adet reklam çıkmasını sağlayabiliyorsunuz bunu da Youtube kendisi yerleştiriyor. Etiket konusunda ise ikinci dediğiniz gibi olmaz bunun mantığını şöyle anlatabilirim, her etiket tek başına okunur yani bunu yazı içerisindeki cümle gibi düşünmeyin. Örneğin 2016 Yılının En İyi Akıllı Telefonları başlığını attığınız zaman, burada 2016 Yılının Akıllı Telefonları odak kelimesi de En Akıllı Telefonları odak kelimesi de Google tarafından algılanır. Hatta Oyunları Sincap Oyna diye başlık atsanız ve bir kişi Sincap Oyunları Oyna diye aratsa Google sizin başlığınızı da kabul eder ancak etiket öyle değil tek değerlendirilir. Genelde de link üzerinden okunur örneğin Autodesk Maya 2016 ise etiket, linkte şöyle olur http://www.youtube.com/tag/autodesk-maya-2016/ ama eğer siz sadece 2016 diye girerseniz o zaman http://www.youtube.com/tag/2016 olur ki bu çok genel ve başlıkla alakasız bir etiket olmuş olur ve spamdan başka bir işe yaramaz. (Linkler örnek olsun diye verildi)Cevapla
     1. Sercan2 Kasım 2016, 02:08Teşekkür ederim Fatih Bey, reklam çıkma sorusunu iki tane 13dk’lık video koyduğum için merak etmiştim. Belki bunlarda da birden fazla reklam çıkar. Etiketleri eklerken yazdıklarınıza göre ayarlarım, peki ilk yazdığım etiket ile sondaki etiket arasında videonun bulunması yönünden öncelik farkı oluyor mu? Yani mesela videoda birden fazla programla ilgili bilgi verdim, ben bu programların isimlerini en popülerden az popülere doğru mu sıralamalıyım yoksa en popüleri sona yazsam da yine aynı etiketle yine aynı sırada çıkar mı video? Sırası önemli ise araya bir etiket koymak için youtube’un sitesinde sil baştan yapmak gerekebiliyor ama Stüdyo uygulamasında düzenlemesi daha kolay.
     2. Fatih Son2 Kasım 2016, 07:44Yok Sercan Bey, ilk orta son herhangi bir fark bulunmaz ancak 100’lerce etiket girerseniz o zaman spam’a kaçar ve hiç bir etiketiniz işe yaramaz. Etikette temel mantık az ama öz girmektir.
 48. ayaz hoca2 Kasım 2016, 10:57selam ayaz hoca olarak kanalımda yeniyim. kanalımın ülkesini türkiye olarak seçip adsenseye bağlanmıştım. yukarıdaki yazıdan hareketle kanalı abd yaptım. içime bir kurt düştü. 34 video yüklemiştim. sıkıntı olur mu.Cevapla
  1. Fatih Son2 Kasım 2016, 11:06Herhangi bir sorun olmaz merak etmeyin.Cevapla
 49. fadile5 Kasım 2016, 22:39adsenseye başvuru yaptım reddedilme ihtimali var mı ?Cevapla
  1. Fatih Son6 Kasım 2016, 00:10Tabii ki var hem de oldukça kuvvetli bir ihtimal ?Cevapla
 50. Zehra7 Kasım 2016, 21:57Merhabalar, Google da telif hakkı ile ilgili arama yaparken karşıma tesadüfen çıkan ve neredeyse tüm yorumlarının ve cevaplarının da ders niteliğinde olduğunu düşündüğüm bu güzel içerik için kutluyorum sİzi Fatih bey. Şimdi benim yaklaşık iki gündür arayıpta cevabını bulamadığım soruya da yanıt verirseniz çok memnun olacağım. YouTubeda kanal açma kervanına ben de niyetlendim ama benim derdim para kazanmaktan ziyade kendi hobimi gerçekleştirebilmek , ben kitap seslendirip sunmak istiyorum YouTubeda ancak herhangi bir kitabı seslendirip yayınlamanın bir telifi varmıdır bilemiyorum . Yani okuyup beğendiğim örneğin Paulo Coelho’nun simyacı isimli kitabını seslendirip yayınlayabilir miyim? Zira YouTube da daha önce yapılmış fakat bilemiyorum yapan bir yayın evi mi ve kitabın telifine sahip mi ? Çok teşekkürler şimdiden cevap için iyi çalışmalar.Cevapla
  1. Fatih Son7 Kasım 2016, 22:51Zehra Hanım Merhaba, öncelikle güzel ve samimi dilekleriniz için çok teşekkür ederim, faydalı olabiliyorsam ne mutlu bana ? Sorunuza geçecek olursak, öncelikle Youtube hakkında şunu bilmelisiniz ki yarın bir gün %100’ü size ait olan bir videodan bile ihtar alabilirsiniz. He eğer video gerçekten %100 size aitse bu ihtarı kaldırabilirsiniz ancak size ait olan videoyu kendi adına lisanslayıp sonra size uyarı gönderen kişileri bile gördü bu gözler o yüzden %100 emin olamazsınız maalesef. Sizin yapmak istediğiniz şeyin kaynağı aslında telif. Yani doğal olarak her kitabın bir telif hakkı sahibi bulunuyor ancak şu an için ülkemizde seslendirme çok önemli ve ilgi gören bir mecra olmadığı için (aslında çok önemli ancak bizde hak ettiği önemi göremediği için) yayın evlerinin bu konuda çok sıkıntı çıkaracaklarını sanmıyorum. Youtube’da sizin için yaptığım araştırmalarda da birçok kitabın sizin bizim gibi normal insanlar tarafından seslendirildiğini de gördüm yani şu an için bu konuda bir sıkıntı yok. Yarın ne olur bilinmez ama sizin amacınız zaten öncelikle para kazanmak olmadığı için çok sorun yaşayacağınızı sanmam. Şimdiden başarılar dilerim.Cevapla
 51. Ömer8 Kasım 2016, 14:49Merhaba Fatih Bey,Bilgiler için çok teşekkürler. Gerçekten çok yardımcı oluyorsunuz. Benim sorum maliye ve yasalarla ilgili. Kanal açıp para kazandıktan sonra devlet bunun için herhangi bir vergi istiyor mu ya da bankaya para yattığında devlet bu paranın nereden geldiğini soruyor mu?Cevapla
  1. Fatih Son8 Kasım 2016, 16:08Rica ederim Ömer bey, hemen sorunuza geçelim. Hayır bu kanallardan şu an için herhangi bir vergi alınamıyor. Maliye Bakanlığı birkaç defa bu yönde adım atsa da henüz yasal zeminde oluşturulmuş bir şey yok. Banka da size bu paralar nerden geliyor neden geliyor diye sormaz, çok çok büyük meblalar olmadığı sürece (15 20 bin) bankada maliye de sizinle ilgilenmez. Tabi bu şu an ki yasal dayanaklarla geçerli yarın öbür gün ne olur nasıl bir yasa gelir bilinmez ?Cevapla
 52. Bilal15 Kasım 2016, 15:37Kurallari kabul etsek mesela youtube bizden para istermi veya sonradan biz youtubeye borclu olurmuyz.Cevapla
  1. Fatih Son16 Kasım 2016, 09:36Merhaba Bilal Bey, kuralları öyle ya da böyle zaten kabul etmek zorundasınız, ancak hiç bir durumda Youtube’nin sizden para istemesi gibi bir durum söz konusu değil. En kötü ihtimalle kanalınız kapanacaktır.Cevapla
 53. Hakan16 Kasım 2016, 11:23Youtube kanaliyla kazandigimiz para Adsense ekraninda 11-14 gunleri arasinda kesinlesir.Ayin 16 si olmasina ragmen Adsense’te Kesinlesmis Kazancim guncellenmedi. Konu ile hicbir yerde bilgi bulamiyorum.Sizin bir fikriniz var mi?Cevapla
  1. Fatih Son16 Kasım 2016, 11:41Nadirde olsa bazen sarkmalar yaşanabiliyor. Eğer kanalınız veya hesabınızla alakalı bir sıkıntı yoksa ki eğer sıkıntı varsa bu adsense panelinize girdiğiniz zaman karşınıza çıkacak olan uyarından anlaşılır, o zaman muhtemelen ödemelerin yapılmaya başladığı zaman olan 22-23’üne kadar kesinleşecektir.Cevapla
 54. Hakan16 Kasım 2016, 11:40Yukaridaki soruma ek olarak hicbir youtube kanalimda veya adsense hesabimda telif,hak ihlali,topluluk kurallari vs. uygunsuzlugu vs. gibi bir olumsuzluk yoktur.Buna ragmen ayin 16 oldu fakat hala kesinlesmis kazancim guncellenmedi. Adsense mail kabul etmiyor, ilgili adsense forumda bu konuyla ilgili bilgi yok, foruma soruyoruz konu youtube ile ilgilidir gibi cevaplar geliyor ama sacma.Sizin bir fikriniz var mi Fatih Bey.. Tesekkur ederim.Cevapla
  1. Fatih Son16 Kasım 2016, 11:43Merhaba hakan bey, bir üstteki yanıtımda belirttiğim gibi daha önce birkaç defa bizim de başımıza benzer hadiseler geldi. Eğer topluluk kurallarını ve adsense kurallarını ihlal etmediğinizden eminseniz, işi oluruna bırakmak en iyisidir. Bugüne kadar bu şekilde acaba bir sıkıntı mı var diye merak eden (başlarda bende dahil) belki binlerce kişiyi gördüm forumlarda ama hiç birisinin 1 ay sonra halen sorunum çözülmedi diye başlık açtığına şahit olmadım ? Öyle umut ediyorum ki sizin sorununuzda 1 hafta içerisinde hallolacaktır canınızı sıkmayın.Cevapla
 55. Hakan16 Kasım 2016, 11:51Öncelikle bu kadar kisa sure icerisinde cevap verdiginiz icin tesekkur ederim. Makale benim genelde bildigim seyler uzerinede olsa zevkle okudum ve gozardi ettigim bi kac hususu hatirlamama sebep oldu.İlk cevabi okumadan ikinci mesaji yazdim ki farkinda olmadan bahsettiginiz konuda da bilgi vermisim.Bahsettigim gibi kanallarimda ve adsense hesabimda bi olumsuzluk yok. Biliyorsunuz bazen yillar oncesinde actiginiz ve unuttugunuz bir kanal basiniza dert olabiliyor. Simdi acaba böye bi durum mu var diye dusunmeye baslamistim. Fakat boyle bir durum olsada belirttiginiz gibi adsense ekraninda (ozellikle durum penceresinde) bununla ilgili bir bilgi olur degil mi?Yeniden tesekkurler ve iyi calismalar.Cevapla
  1. Fatih Son16 Kasım 2016, 12:01Öncelikle güzel dilekleriniz için teşekkür ederim, adsense’nin ana panelinde eski kanallarınıza ait olan sıkıntılar görünmez, ancak adsense’ede bir yasak ban olursa görebilirsiniz. Şuanki kanalınızın durumunu kontrol ettiğiniz zaman bir sıkıntı görünmüyorsa güncel bir probleminiz yok demektir eğer eski kanallarınızdan dolayı bir kapatma olsaydı, o adsense hesabına bağlı tüm kanallarınızın para kazanma işlevi devre dışı kalır. Yani şu an eğer reklam görünüyorsa, para kazanma kanalınızda aktifse geçmişe dair de bir sıkıntınız yok demektir. Ancak size tavsiyem eğer eski kanallarınızdan dolayı başınızın ağrıması ihtimali varsa, o kanalı topyekün gmail hesabıyla birlikte silin eğer bunu yapamam diyorsanız içerisindeki videoları silin aksi taktirde bir gün unuttuğunuz her şeyin yolunda gittiğini düşündüğünüz bir anda zank diyerekten hesabınızın para kazanmaya kapatıldığını görürsünüz.Cevapla
 56. Hakan16 Kasım 2016, 12:23Eski kanallar konusunda cok haklisiniz.. Suan hatirladigim tum kanallari kontrol ettim ve hepsinde para kazanma aktif durumda. Adsense ile ilgili ise hicbir sikintim yok (gecersiz tiklama vs), simdiye kadar hicbir uyari dahi almadim.Sanirim en iyisi sizin önerinizi dinleyip beklemek. Yeni icerikler uretme motivasyonumu olumsuz etkileyen bu sorun umarim kendiliginden hallolur. İlginiz icin tekrar tesekkurler, TeknoCadde patronlari sizin gibi bir değere sahip olduklarinin farkindadirlar ve maaslandirmayi buna gore yapiyorlardir umarim ? SaygilarCevapla
  1. Fatih Son16 Kasım 2016, 12:37Merhaba Hakan Bey, bu güzel yorumunuzu ilgili yerlere göstereceğim ? ? Söylediğiniz şartlar altında herhangi bir sorun yok gibi göründüğünden birkaç güne güzel haberlerinizi alırız inşallah, düzeldiği zaman bize de haber vermeyi unutmayın lütfen. İyi günler.Cevapla
 57. Serkan16 Kasım 2016, 13:59Merhaba, Böyle kapsamlı ve açıklayıcı bir anlatımla bizleri aydınlattığınız ve de sorulan soruları cevapsız bırakmadığınız için öncelikle çok teşekkür ederim. Benim sıkıntım şu; yaklaşık bir yıl önce açtığım youtube kanalımı, geçtiğimiz ay adsense ile ilişkilendirdim. Kanalda birikmiş 200 doların üzerinde para görünmesine rağmen, adsense hesabımda sadece adsense’yi aktifleştirdiğim tarihten sonra biriken 30 TL görünüyor. Raporlar kısmında “tüm zamanlar”ı seçmeme rağmen daha önce biriken para görünmüyor. Ayrıca yaklaşık bir aydır adresime pin kodu da gelmedi. Acaba bununla ilgili olabilir mi? İçeride biriken tüm parayı görmem için ne yapmam gerekir? Ve pin kodu elime ulaşmazsa ne yapmam gerekir? Yanıtlarsanız çok memnun olurum. Teşekkürler…Cevapla
  1. Fatih Son17 Kasım 2016, 09:11Rica ederim Serkan Bey benim için bir zevk. Öncelikle doğru mu anladım onu bir teyit edelim, sizin bir kanalınız vardı ve 1 yıldır bu kanalınızda reklam yayınlıyordunuz ancak adsense’e bağlı değildi, daha sonra adsense’e bağladınız? Eğer doğru anladıysam bunun nasıl olduğunu şu an bilemedim gerçekten çünkü kanalınızı adsense ile ilişkilendirmeden reklam çıkmaz ve dolayısıyla da para kazanamazsınız. He bunun tek istisnası siz videoları yayımlarsınız, reklam çıkar ancak ya youtube’nin default reklamlarıdır ya da telifi başkasına ait olduğu için sizin videonuzda görünen ancak kazancı o kişiye giden reklamlardır. Eğer böyle bir durum varsa o kanalınızdaki mebla büyük ihtimalle adsense’ye hiç bir zaman yansımayacaktır. O yüzden sanırım sizi yanlış anladım. Eğer kanalınızı adsense ile ilişkilendirdikten sonra 200 dolar kazandıysanız ancak onu şu an göremiyorsanız merak etmeyin er ya da geç hesabınıza yansıyacaktır. Pin sorusunda ise pinin size gelmesi 3 ayı bulabiliyor. Adresi doğru verdiysenız ve her zaman evde birisi varsa sorun etmeyin. Yoksa eğer hergün muhakkak kapı üzerine göz atmayı (geldik bulamadık kargonuz var stickerı için) ya da apartmanda oturuyorsanız apartman kapsının çevresine bakınmayı (benim ilk başvurumda apartman kapısının altından atmıştı posta) ihmal etmeyin. Diyelim ki 3 ay içinde gelmedi 4. ay bir daha başvurun yine gelmezse o zaman dijital ortamda durumu anlatır bir başvuru yapıyorsunuz ve pininiz digital ortamda geliyor. Ancak dediğim gibi pin gelme işi biraz uzun süren bir mesele o yüzden sanki hiç öyle bir sorun yokmuş gibi devam edin, pin elinize ulaşmadan ödeme alamayacağınızı da hatırlatalım.Cevapla
 58. Fisun Ağar18 Kasım 2016, 20:20merhaba Fatih bey, kızım çizim yapıyor ve bir kanal açtı. Adsense bağlantısını çok güzel anlatmışsınız teşekkürler. Fakat google adwords sayfasına gelince mail adresinin altında kod çıkmıyor nedendir, ne yapmak gerekirCevapla
  1. Fatih Son19 Kasım 2016, 16:51Fisun Hanım merhaba, adwords sayfasında gelince kısmını çok iyi anlayamadım biraz daha detaylı açıklayabilir misiniz? Eğer adsense yerine yanlışlıkla adwords yazmadıysanız hatanın sebebi yanlış sayfada olmanızdır. Adsense bağlantısı yaparken adwords sayfasıyla bir işiniz yok.Cevapla
 59. simge22 Kasım 2016, 17:34Merhaba youtue kanalımda telif hakkı yemiştim para kazanma devre dışı oldu videoları silmiştim fakat telif hakkı süreleri bitti her şeyim en iyi durumda gönürüyor ama hala para kazanma özelliği açılmadı nasıl açabilirim tekrardan ?Cevapla
  1. Fatih Son23 Kasım 2016, 10:33Merhaba Simge Hanım,Böyle durumlar için pek ümit vermek istemem, normalde youtube belli süreler sonunda kanalların yeniden para kazanma işlevini kazanabileceğini ifade ediyor ancak uygulamada bu çok sık rastlanan bir durum değil. Yine de yapılması gereken şey, youtube destek adresine bir mail atarak durumu açıklamanız ve kanalınızın yeniden para kazanma özelliğinin açılmasını talep etmeniz olacaktır.Cevapla
 60. dogukan23 Kasım 2016, 02:22merhaba fatih bey çok merak ettiğim bir soru var youtubeda kanalımızda bir video hazırladık ve 1 milyon izlendi diyelim ama videoyu izleyenler reklamlara hiç tıklamadı biz 0 tl mi kazanıyoruz ?yani parayı getiren tek şey sadece reklamlara tıklanması? tam olarak anlayamadım o kadar araştırmama rağmen yardımcı olursanız sevinirimCevapla
  1. Fatih Son23 Kasım 2016, 10:35Merhaba Doğukan bey, aslında youtube’de tek gelir şekli tıklama değil. Zaten youtube’da reklam kazançları kısmına bakarsanız orada görüntülemeden, tıklamadan gibi farklı şekilde gelirler kazandığınızı göreceksiniz. Ancak gelir 100 ise bunun 90’ı tıklamadandır size o şekilde söyleyeyim. He 1.000.000 izlenmiş bir videonun tıklanmaması mümkün değil, kim tıklıyor, nasıl tıklıyor, neden tıklıyor bilinmez ama illa birileri tıklıyor.Cevapla
 61. dogukan24 Kasım 2016, 13:53Çok teşekkürler Fatih Bey şöyle birşeyde var ben en az on senedir youtube’a giriyorum videolar izliyorum kanalları takip ediyorum her günde mutlaka izlerim ancak bunca yıldır bir kez ne bir reklama tıkladım nede bir reklam izledim videoda video içi reklamlarda hep çarpıya basıyorum mesela diğerlerinde geç yapıyorum hiç bir kimsedende duymadım tıkladığını yani kim neden tıklar anlayamıyorum ? Birde sorum adsense hesabı ile ilgili var kanalımı açtıktan hemen sonra hiç video olmadan adsenseye başvuru yapmam mı gerekiyor yoksa biraz video yükledikten sonra mı yapayım ? Kaç video yükledikten sonra yapıyım sizin fikriniz nedir ? Videolarım özgün olacak kendim çekeceği.TeşekkürlerCevapla
  1. Fatih Son26 Kasım 2016, 09:23Evet dediğiniz gibi kim tıklıyor, nasıl tıklıyor, neden tıklıyor bilinmez ama illa bir şekilde tıklanıyor yani bunu dert etmeyin. Başvuru için ne kadar sorunsuz video o kadar iyidir o yüzden bir süre video girişi yapın daha sonra başvuruda bulunun.Cevapla
 62. Simge2 Aralık 2016, 20:42Merhaba normalde telif hakkından dolayı videoların yanında para kazanma kullanılmıyor işareti vardı telif hakkı bitti çözüme kavuştu ama hala o var fakat bu sefer de ordaki işaret kalktı herkese açık işaretinin yanındaki işaret kalktı ama hala para kazanma devre dışı görünüyor yani video yöneticisindeki işaretin kalkması para kazanma özelliğinin açılacağına bir işaret olabilir miCevapla
  1. Fatih Son3 Aralık 2016, 12:06Merhaba Simge hanım, telif sorununu nasıl çözdüğünüz önemli ancak aynı video yani silinmeden ilk yüklenen video üzerinden konuşuyorsak genele açılması para kazanmanın da geleceği manasına gelmez. Bunun için silip videoyu baştan yüklemeniz gerekir.Cevapla
   1. Simge3 Aralık 2016, 13:14Videoyu silmiştim telif hakkınında süresinin dolmasını bekledim süresi biteli bir ay oldu herhangi bir telif ya da topluluk sorunu kalmadı sadece para kazanma devre dışı halaCevapla
    1. Fatih Son3 Aralık 2016, 13:20Hee sizin kanalın kendisinde para kazanma devre dışı bırakıldıysa o hemen geri dönmez. Ümidiniz kırmak istemem ama yeniden hiç açılmayabilir çünkü Youtube telif ihlalleri sonrasında para kazanmayı aktif etme konusunda çok inatçıCevapla
 63. Aycan3 Aralık 2016, 22:45Merhaba, benim sorum şu; ben kanalımda yabancı dildeki videolara Türkçe altyazı ekleyip paylaşmak istiyorum. Youtube asıl video için videoyu kaldırır mı?Cevapla
  1. Fatih Son3 Aralık 2016, 23:31Merhaba Aycan Hanım, tabii ki kaldırır telifin her türlüsü yasaktır.Cevapla
   1. Aycan4 Aralık 2016, 12:29Peki, çok teşekkürler.Cevapla
 64. Bekir7 Aralık 2016, 17:42Merhaba önceki yazılarınızı okudum gerçekten çok teşekkür ederim bizleri bilinçlendirdiginiz için . 1. Ben YouTube da yeni kanal kurdum ve kanalım görünmüyor 2. Creavite commons lı bi video var diyelim YouTube da bende bunu indirip paylaştım telif yermiyim 3.şuan video yüklemedim adsense yi oluşturdum ama video yüklerken o sarı reklamları nasıl koyucam . Çok teşekkür ederimCevapla
  1. Fatih Son8 Aralık 2016, 10:28Öncelikle güzel dilekleriniz için teşekkür ederim Bekir Bey. Sorulunuza bakacak olursak;1) Kanalınızın görünmemesi sizi korkutmasın. Nasıl ki yeni taşındığınız bir mahallede hemen muhtar sizi tanıyamazsa, Youtube’da kendi bünyesinde yeni kurulan bir kanalı hemen tanımaz, farketmez. Bu bir zaman meselesidir. Kimi zaman 1 gün kimi zaman 1 hafta kimi zaman da 1 ay sürer videoların arama sonuçlarında çıkması. Bununla birlikte bu süreyi kısaltmak sizin elinizde, bunun için gerek kanalınızın gerekse de videolarınızın tanıtımını facebook, twitter gibi sosyal medya adreslerinde yapabilir forumlarda paylaşabilirsiniz. Bu yolla youtube sizi daha erken farkeder ve eğer videolarınız ilgi gören videolarsa arama sonuçlarında daha üstlerde çıkabilir. 2) Belirttiğiniz şey genel telif bunlar kumar gibidir. Bazılarında sorun çıkmaz bazıları aylarca ses vermez ve hiç beklemediğiniz bir anda uyarı gönderir. Genel olarak youtube’den indirip isim değiştirip youtube’da paylaşmak çok mantıklı değil çünkü genelde youtube bu konularda kopyalara pek şans tanımıyor. Ama demin de dediğim gibi bu tamamen şans meselesidir. 3) Para kazan diye videolarınızı işaretlediğiniz zaman reklamlar kendiliğinden çıkacaktır sizin harici bir şey yapmanıza gerek yok. Sadece kanalınızı para kazanma özelliğine açıp videolarda bunu aktifleştirin yeter.2)Cevapla
 65. Bekir7 Aralık 2016, 22:56Merhaba ben yeni kurdum sayfamı ve YouTube aramalarda çıkmıyor neden acaba ne yapabilirim teşekkürlerCevapla
  1. Fatih Son8 Aralık 2016, 10:18Yeni kanalların arama sonuçlarında çıkmaması gayet normal bir durumdur. Siz günlük video girişlerinize devam edin bir süre sonra kendiliğinden arama sonuçlarında çıkacaktır. Eğer bu süreyi hızlandırmak isterseniz, o zaman kanalınızın reklamını çeşitli sosyal medya ve forum sitelerinde yapabilirsiniz.Cevapla
 66. bekir8 Aralık 2016, 12:11son bir sorum olucaktı fatih bey mannenquin challenge videosu çektik arkadaşlarla bunun müzigi telif yermi ve ayı şekilde videolarımda eski türküler var bunlar telife girer mi sizce çok teşekkür ederimCevapla
  1. Fatih Son8 Aralık 2016, 14:00eski türküler çok büyük ihtimalle sorun olmaz tabii telifi modern müzik şirketleri tarafından satın alınmadığı sürece. mannenquin challenge’ın müziği eğer genel bir müzikse diğer aynı müzikle çekilen videolara göz atın onlarda reklam varsa sorun yok demektir. Yok eğer isteğe göre konulan bir müzikten bahsediyorsanız o zaman telif ihtarı alma ihtmali çok çok kuvvetlidir.Cevapla
   1. Bekir9 Aralık 2016, 14:53Fatih bey videoları yüklerken para kazanınaktif ediyoru ve para kazanılıyor peki bazı videolarda ne sarı nokta nede reklam var bu videonun sahibi kanal para kazanmıyor demek ki oluyorCevapla
    1. Fatih Son10 Aralık 2016, 23:03Her videoda her zaman reklam çıkmıyor bu o videodan kazanamadığınız manasına gelmiyor. Eğer video da para kazanılıyor ibaresi varsa yani reklam kazanma seçeneği aktifse o zaman merak edilecek bir husus yok demektir.Cevapla
 67. hamit8 Aralık 2016, 12:21merhabalar fatih bey youtube ye video yüklerken videolarımızı düzenlememiz için önerebileceginiz güzel kullanışlı programlar varmıdırCevapla
  1. Fatih Son8 Aralık 2016, 14:02merhabalar, camtasia studio’yu öneririm. Basit, sade ve kullanışlı. Bunun yanında Sony Vegas biraz daha profesyonel ama yine çok kullanışlı bir program. Ben bu ikisinden faydalanıyorum.Cevapla
   1. hamit9 Aralık 2016, 01:47peki fatih bey dogrulama rozeti nasıl oluyur. Bazı sayfalarda 100 bin takipçi olması yazıyor ama ben 3 bin abonesi olan kanalın rozetinin oldugunu gördüm size sormak istedim teşekkürlerCevapla
    1. Fatih Son9 Aralık 2016, 11:47Hamit Bey 100.000 kesin bir şart değil ancak Youtube tarafından dikkate alınması ve otomatik olarak araştırılması için 100.000 genel geçer bir rakam. Aksi halde doğrulama rozeti dediğiniz gibi daha düşük aboneli kanallara da veriliyor ancak bunun için başvuru yapılması, o kanalın resmi markanın resmi kanalının olduğunun belgelerle ispat edilmesi gerekmektedir.Cevapla
 68. Nezih Oruç13 Aralık 2016, 16:54Merhaba,Videolarımızın yurt dışından da izlenmesi için ne yapmamız gerekiyor. Yani ülke olarak ABD’yi seçmemiz yeterli oluyor mu? Yada anahtar kelimeleri ingilizce mi yapmalıyız.Cevapla
  1. Fatih Son14 Aralık 2016, 15:55Merhaba ABD olarak seçmeniz yurtdışı izleyici kitlesi kazanmanız için asla bir ölçüt değildir, önemli olan ingilizce içerikli yani yabancılar tarafından okunacak, anlaşılacak içerikler üretmenizdir.Cevapla
 69. Nezih Oruç13 Aralık 2016, 17:35Bir sorum daha olacak. Video isimlerini ingilizce yazmamızın faydası olur mu?Cevapla
  1. Fatih Son14 Aralık 2016, 15:56Video isimleri, açıklaması, etiketleri yani o videonun bir amerikan, ingiliz tarafından girilmiş gibi girilmesi gerekmektedir.Cevapla
 70. Onurcan15 Aralık 2016, 06:29Bir sorum olucak ben 1 ay önce bir youtube kanalı açtım hazırladığım özgün içerikli yaklaşık 12-13 tane videomuda paylaştım. Yalnız bir adsense hesabı açarak kanalımı ilişkilendirmedim. Dün kanalıma girdim video yöneticisinde bilirsiniz paylaştığımız videoların yanında dolar işareti var yeşil mi mavi renk miydi şimdi hatırlayamadımda fare işaretini üzerine getirdiğimizde para kazanılıyor yazısı çıkıyor. [ yani reklamlardan para kazanma tüm videolarımda aktifti ] Şimdi ise söylediğim yine aynı yerde para kazanılamıyor yazıyor . Dolar simgesine tıkladığımda ise para kazanmak için bir adsense hesabı kurun yazıyor. Para kazanma etkin yazan kısımada tıkladığımda ise yine aynı yazı para kazanmak için bir adsense hesabı kurun yazıyor. Videoya reklam koymayı açtığımız yerde de aynı yazı.1. Adsense hesabı açar isem bu sorun ortadan kalkar mı.2. Adsense hesabının bir dezavantajı veya bir zararı veya ileride karşılaşacağımız herhangi vb. problem yaratacak bir problemi var mıdır. çünkü finansal bir husus adsense hesabı açmak bu yüzden sordum.3.İstediğimiz zaman adsense hesabını rahatlıkla iptal edebiliyor muyuz.Cevaplarsanız sevinirim okuyup zaman ayırdığınız için teşekkür ederim…Cevapla
  1. Fatih Son15 Aralık 2016, 10:52Merhaba Onurcan Bey, öncelikle adsense bağlantınızı yapmadan dün nasıl reklam çıkıyordu onu anlamadım, ancak reklam çıkması için adsense kurulumunun şart olduğunu söyleyebilirim. Sorulanıza geçecek olursak;1) Adsense hesabı açar ve bunu youtube kanalınızla ilişkilendirirseniz evet bu sorun ortadan kalkar.2) Adsense’nin size ileride mali ya da hukuki hiç bir yaptırımı olmaz, olamaz. Tek sorun adsense hesabınız kapatılırsa bir daha aynı isimle adsense hesabı açamazsınız o kadar.3) Evet ne zaman isterseniz adsense hesabınızı iptal edebilirsiniz ancak bugüne kadar adsense hesabını iptal ettireni duymadım ?Cevapla
   1. Onurcan15 Aralık 2016, 20:46Adsense başvuruyu diyelim yaptım. 1_ Onaylanmasını bekliyorum eğer onaylanırsa 2- Hesap belli bir limite geldiğinde pin talebinde bulunuyorum. 3_ Pin elime ulaştığında hesabıma girerek doğrulatıyorum 4- Sonra banka hesap bilgilerim isteniyor adsense hesap bilgilerimi yazıyorum. 5_ Sonra hesabıma çok küçük bir para yatırıyorlar ve bana ne kadar yatırdıklarını öğrenmemi istiyorlar. Bende banka hesabımdan bu miktarı öğrenip adsensede bildirdikte sonra adsense olayı sonuçlanıyor.Benim adsense hesabı açma ile ilgili bildiğim aşamalar bunlar doğru mu acaba yada eksik veya yanlış bildiğim bir adım var mıdır.Cevapla
    1. Fatih Son16 Aralık 2016, 09:38Sizin sorularınız üzerinden gidelim;1_ Onaylanmasını bekliyorum eğer onaylanırsa (Evet doğrudur) 2- Hesap belli bir limite geldiğinde pin talebinde bulunuyorum. (Evet Türkiye için 10TL’lik kazanç sağladıktan sonra Pin isteyebilirsiniz) 3_ Pin elime ulaştığında hesabıma girerek doğrulatıyorum (Doğrudur) 4- Sonra banka hesap bilgilerim isteniyor adsense hesap bilgilerimi yazıyorum. (Banka bilgilerinizi girebilmeniz için 20TL’lik kazanç sağlamanız gerekir) 5_ Sonra hesabıma çok küçük bir para yatırıyorlar ve bana ne kadar yatırdıklarını öğrenmemi istiyorlar. Bende banka hesabımdan bu miktarı öğrenip adsensede bildirdikte sonra adsense olayı sonuçlanıyor. (Doğrudur, internet bankacılığını kullanıyorsanız oradan bakıp adsense panelinizde yer alan doğrulama kutusunu yatan tutarı küsuratlarıyla birlikte yazıyorsunuz ve işlem tamamdır)Cevapla
   2. Sezen acar19 Aralık 2016, 14:41Merhaba Bende yeni bir kanal acicam. Ne daha cok izleniyoe acaba. Birsuru sey izledim yaptigi makyajibile anlatan var:) icerik kazanc acisindan onemlimidir. Kafam bu hususta karisik.karisikseylermi yayinlamak daha iyi. Ysrdimci olursaniz cok sevinirimCevapla
    1. Fatih Son20 Aralık 2016, 09:07Sezen hanım merhaba, şu daha fazla izleniyor diye bir şey yok maalesef, önemli olan izleyiciye hitap edecek bir şeyler sunabilmeniz. Belli bir kategoride içerik sunumu yaparsanız o kategoride uzmanlaşacağınız için zamanla çok daha iyi işler çıkartırsınız, biraz ondan biraz bundan derseniz herhangi bir videonuzun patlamasını beklemek zorunda kalırsınız. Karışık şeyler de yapsanız belli bir kategoride de içerik sunsanız, içeriğin tamamen sizin tarafınızdan hazırlanmış olması gerekmektedir aksi taktirde kanalınız çok uzun ömürlü olmayacaktır.Cevapla
 71. burak15 Aralık 2016, 22:36Hocam merhabalarGerçekten çok açıklayıcı bir yazı olmuş , aklımda kalan bir soru var daha önce soruldu mu tam rastlamadım ama cevaplarsanız çok sevinirim1.Türkiye’de yaşıyorum fakat video içeriğim İngilizce olacak yani yabancı reklamlar almak istiyorum fakat para çekme konusunda bir sıkıntı olur mu ? Kendi Ziraat Banka hesabım ile paraları sorunsuz alabilir miyim yabancı reklamlardanYardımcı olursanız çok sevinirim teşekkürlerCevapla
  1. Fatih Son16 Aralık 2016, 09:34Merhabalar, öncelikle şunu söyleyelim yabancı reklam türkçe reklam gibi ayrımlar aslında çok doğru değil çünkü reklam kaynağı tek: Adsense. Burada şöyle işler süreç, eğer kanalınızı ingilizce arama yaparak bulurlarsa ingilizce içerikli reklam çıkar, korece arama yapıp videonuza ulaşırlarsa videolarda korece reklamlar çıkar bu böyle uzar gider. Yani burada önemli olan şey videonuzu izleyen kişilerin videolarınıza nasıl eriştiğidir. Tabii burada şöyle bir şey var, sizin türkçe açıklama, türkçe etiket, türkçe başlık girdiğiniz bir videoya kalkıp ingilizler, almanlar gelmez çünkü onların dilinde yapılan aramalarda sizin videonun bir anlamı olmayacaktır. Sanırım bu konuda artık bir soru işaret kalmamıştır.Gelelim sorunuzun devamına, adsense hesabınızın ayarlarından türkiye seçiliyse sizin kazançlarınız TL cinsinden ingiltere ise pound cinsinden almanya falansa euro cinsinden görülür. Ancak bu ödeme almanız konusunda bir engel teşkil etmez, he şöyle bir durum var türkiye’de 200 TL olan sınır Almanya’da örnek veriyorum 100€ Amerika’da 100$ olabilir bu da ödeme alt eşiğinizin yükselmesi ve daha geç ödeme almanız manasına gelir tabii kanalınız aylık 100$’dan fazla gelir sağlıyorsa sizin için değişen bir şey olmayacaktır.Ziraat bankasına ya da bir başka bankada ödeme alma konusunda hiç bir sıkıntı çıkmayacaktır, TL, Dolar, Euro farketmez tahsil gününde TL’ye çevrilir ve ödemesi tarafınıza yapılır.Cevapla
   1. burak16 Aralık 2016, 11:02Çok teşekkür ederim aklımda artık hiç bir soru işareti kalmadıCevapla
    1. Fatih Son16 Aralık 2016, 11:12Rica ederim bizim için bir zevktir.Cevapla
  2. Onurcan16 Aralık 2016, 17:36Dediğininz gibi adsense başvurdum bir kaç saat önce hesabınız onaylandı maili geldi fakat videolarımıza reklam koyduğumuz yerde halen para kazanmak için bir adsense hesabınız olmanız gerekir yine aynı yazı var. Video yöneticisinde yine para kazanılmıyor yazıyor neden acaba adsense hesabımıda kurdum. Sizinle iletişime geçebileceğim bir sosyal medya veya gmail adresiniz var mıdır böyle bir problemle karşılaştım lütfen yardım edin. Düzelmedi durumum.Cevapla
   1. Onurcan16 Aralık 2016, 17:58Yada şöyle bir şey var mı acaba adsense hesabımdan reklam birimi oluşturmama sonra oradan kod alıp kanalın kaynak kısmına yapıştırmam gibi veya yapmam gereken bir durum var mı.Cevapla
    1. Onurcan16 Aralık 2016, 18:29Eğer böyle bir şey varsa aldığım kodu youtube hesabımda nereye girerek yapıltırıcam. Bilmiyorum ne yapmam gerek adsens hesabıda aldım ama videolarıma reklam koyamıyorum.Cevapla
     1. Onurcan16 Aralık 2016, 18:42Yada son aklıma gelen bana adsense hesabınız kabıl edildi maili geldi adsense hesabım oluştu. Youtube kanalımın kanal-para kazanma sekmesine girdiğimde adsense hesabınız incelenitor yazısı var. Yani durum beklemede yazısı gibi. Ama bana kabul edildi adsense maili geldi hatta adsense hesabıma giriyorum. Acaba youtube kanalına mı yansımadı hesabın onaylandığı kabulü . Neden böyle ojuyor anlamadımç
     2. Onurcan16 Aralık 2016, 18:44Yada son aklıma gelen bana adsense hesabınız kabıl edildi maili geldi adsense hesabım oluştu. Youtube kanalımın kanal-para kazanma sekmesine girdiğimde adsense hesabınız incelenitor yazısı var. Yani durum beklemede yazısı gibi. Ama bana kabul edildi adsense maili geldi hatta adsense hesabıma giriyorum. Acaba youtube kanalına mı yansımadı hesabın onaylandığı kabulü . Neden böyle ojuyor anlamadım
 72. Onurcan17 Aralık 2016, 00:50Her şey için çok teşşekürler problem yaşadığım sorunu çözdüm dediğim gibi youtube kanalıma adsense onayı yansıması bir kaç saat sonra yansıdı şimdi hallettim yani başarılar dilerim bundan sonra bu siteyi her zaman takip edicem byCevapla
  1. Fatih Son17 Aralık 2016, 17:26Geç yanıt için kusura bakmayın hafta sonu biraz daha az giriş yapıyoruz siteye ? ancak kendi içinizde çözmeniz de ayrıca sevindirici, şunu öğrenmiş olmanız lazım ki ben de bir kez daha hatırlatayım Adsense ile Youtube eş zamanlı hareket etmiyor olaydan olaya bu iki sistem arasındaki bağlantı bazen 1 saat bazen 15 gün alabiliyor. O yüzden işlemlerin hemen sonuca ulaşmadığını görürseniz endişe etmeyin.Cevapla
 73. Onurcan17 Aralık 2016, 05:32Adsense hesabımdaki parayı istediğim herhangi bir zamanda banka hesabıma atabiliyor muyum örneğin hiç çekmedim birikti birikti sonra 3 ay geçti ondan sonra hesabıma aktarmak istedim bu şekilde oluyor mu. Yoksa her ay kazanılan para banka hesabıma istemesekte geçiyor mu.Cevapla
  1. Fatih Son17 Aralık 2016, 17:28İstediğiniz zaman alamazsınız yalnızca hesabınızda birikmesini isterseniz ödeme alt liminitinizi 200’den 300’e 400’e artık kaça isterseniz o rakama çıkarabilirsiniz bu sayede o tutara ulaşmadan Google ödeme yapmaz ancak ben bunu önermem adsense’de duracağına hesabınızda dursunCevapla
 74. Onurcan17 Aralık 2016, 05:37Adsense hesabım açıldıktan sonra adsense hesabımdan herhangi bir şekilde tekrar adres vb bir bilgim gibi girmem gerekli yapmam gereken bir şey var mıdır.Cevapla
  1. Fatih Son17 Aralık 2016, 17:29Adres Bilgilerinizi banka bilgilerinizi kontrol etmekte ve eksik kısımları güncellemekte fayda var, bunun dışında sadece youtube’de kullanacaksanız internet sitesine kullanmayacaksanız başka yapmanız gereken bir şey yok.Cevapla
 75. Hakan Güneyli20 Aralık 2016, 18:12Hocam selamlarPaylaşımlarınız için teşekkürler , bir soru takıldı kafamaÖrneğin ingilizce içerikli bir videoyu izledim videoyu Amerikalılar çekmiş . Videoya girdiğim zaman gelen reklam Türkçeydi fakat . Kafama takılan olay şu , eğer içeriğin dili hangi dilse o dile göre reklam vermiyor mu adsense . Yoksa o içeriği nereden izliyorsan o ülkeye göre mi reklam çıkıyor .Örneğin aynı videoyu amerikadan izleyen birisine oradan bir reklam çıkıyor fakat türkiyeden izleyen başka birisine türk reklamı geliyorTeşekkürlerCevapla
  1. Fatih Son21 Aralık 2016, 10:08Merhaba, adsense reklam çıkarma mantığının çok fazla değişkeni mevcut. Evet dil bunlar içerisinde önemli bir yere sahip ama en önemlisi değil, en önemlisi çerezler. Yani sizin o videoya girmeden önce internette genel olarak dolaştığınız, ilginizi çeken, size hitap eden içeriklere göre Adsense size reklam çıkartır. Sizin örneğinizde her ne kadar video ingilizce olsa bile siz Türk’sünüz ve daha önce hep Türkçe sayfaları gezdiniz, türkçe yazılar yazıp türkçe sitelerde gezindiniz. Adsense’nin sizin için çıkarımı da Türkçe reklamlara öncelik vereceğiniz oldu. Bu sebeple de size Türkçe reklamlar çıktı. Aslında siz hep İngilizce sayfalarda gezip ingilizce yorumlarda bulunup tamamen bir yabancı gibi dolaşsanız nette, o zaman Türkçe videoya girdiğinizde karşınıza yabancı reklamlar çıkacaktır. Lokasyon yine önemliysede sistemi biraz zorlayarak farklı reklamlar çıkarılabilir. Burada amaç kitleye hitap etmektir. Yani ingilizce içerikli bir video hazırlayarak Amerika’daki İngiltere’deki ya da Dünya’nın farklı bölgelerinde İngilizce bilenleri hedef alırsınız, Türkiye’deki bir Türk girdiğinde ise yine Türkçe reklam görür.Cevapla
 76. Hakan Güneyli21 Aralık 2016, 11:59Hocam o zaman ben şu sonucu çıkarıyorum ;İçerik üreticisi olarak videolarımda eğer farklı ülkedeki insanlara hitap edersem rekılamlar onlara göre çıkacaktır . Bende bu reklamlardan gelir elde ederken , o ülkenin verdiği reklama göre elde ettiğim ücretlerde farklılık gösterecektir .Örneğin türkçe dil ile video hazırlarsam ve ingilizce altyazı hazırlarsam türkler ve atıyorum amerikalılar izleyecektir . Türklere gelen reklamın geliri ile amerikalılara gelen reklamın geliri farklı olduğu için bana bu gelirlerin her ikiside gelecektir diye düşünüyorumYani hangi ülkeden ne kadar kullanıcı izlediyse videomu , o ülkenin verdiği reklam gelirine göre bana ücretler farklı gelecektir ?Cevapla
  1. Fatih Son22 Aralık 2016, 14:18Aynen söylediğiniz gibi Hakan Bey.Cevapla
 77. Murat Akın22 Aralık 2016, 16:30İyi günlerKazanılan gelirin %50’si gibi miktarını youtubenin kestiği söyleniyor acaba bu doğru mu ? Doğru ise verilen emeğe yazık oluyor benceYoutube’nin belli miktar para kestiğini biliyorum fakat bu miktarın kaç olduğunu tam olarak bilmiyorum . Bu oran neye göre değişiyor ?Cevapla
  1. Fatih Son26 Aralık 2016, 12:28Merhabalar, youtube’nin para kestiği doğru değil en azından şu an için. He Youtube’deki kazanç ile Adsense panelindeki kesinleşmiş kazanç farklı görünür ve çoğu zaman da bu Youtube’de daha yüksektir ama bu kesinti değil düzeltmedir. Youtube’de kendi videolarına tıklama, şüpheli tıklama, tekrarlanan tıklamalar tespit edilip bunlar hesaplamadan çıkarılır bu yüzden farklılıklar görülebilir.Cevapla
 78. Selçuk25 Aralık 2016, 17:24İyi günlerHocam bir sorum var , youtubede reklamlar kullanıcıların çerezlerine göre çıkıyor dediniz . Peki bu reklamların hiç video başlığı , tagleri ile alakası yok mu ? Çünkü google’da aramalara göre reklam verenler ve verdikleri ücretler yazıyor .Örneğin “diş fırçası” kelimesine 0,05 tl tıklama başına reklam veriliyor diyelim . Ben youtube başlığımı ve taglerimi böyle yaparsam o reklam mı kullanıcılara çıkar yoksa kullanıcıların geçmiş çerezlerine göre mi reklam geliyor her zaman ? O zaman benim içeriğimin bir önemi kalmayacak mı reklam alma konusunda ? Reklamın çıkmasındaki en önemli kriter kullanıcının çerezleri mi yoksa içeriğin neyle alakalı olduğu mu ? Ya da bu ikisinin birleşimi mi?Cevapla
  1. Fatih Son26 Aralık 2016, 14:04Merhaba Selçuk Bey, güzel bir noktaya temas ettiniz. Bu aslında Google algoritmasının temel yapısıyla alakalı bir soru ve sürekli bir yanıtı olmayan bir soru aynı zamanda. Çünkü Google bu değişkenlerin hepsini istediği güncellemeyle değiştirebilir ki hangi konuya ne kadar ağırlık verdiği noktasında kesin bir bilgi de paylaşılmış değil. Ancak bununla birlikte tek başına çerez ya da tek başına video içeriğinin etkili olmadığını söyleyebiliriz. Örneğin videolarınıza VPN ile giriş yapın o zaman çoğunlukla yabancı reklamların çıktığını göreceksiniz bu da lokasyonun etkisini de gösteriyor. O yüzden hiç birisi için tek başına şu nedenle reklam çıkar diyemeyiz, ancak kesin olan bir şey varsa o da çerez, video açıklamaları, lokasyon hitap etmek istediğiniz kitle için en önemli 3’lü.Cevapla
 79. Mehmet Ali Orhan26 Aralık 2016, 02:00A gmail + A youtube / B gmail + B adsenseye bağlı A youtube banlandı yeni C gmail + C youtube açılıp B adsenseye bağlandı. Adsensede A youtubeden kalma bakiye var. Yeni açtığım C youtubenin B adsenseye bağlanması adsense üzerinde önceden banlı youtube olduğu için sıkıntı olurmu.Cevapla
  1. Fatih Son26 Aralık 2016, 14:05Daha önce adsense’ye bağladığınız bir hesabınız banlanmışsa, bundan sonra o adsense’e bağladığınız tüm hesaplar çok büyük risk içerir çoğunlukla onlar da banlanır. Eğer kazancınız kesinleşmişse ödemenizi alabilirsiniz aksi taktirde ödemenizi alamayabilirsiniz.Cevapla
 80. ali demirci26 Aralık 2016, 12:50Selamün aleyküm abi benim de bu sorum olacak şimdi diyelimki benim evimde 50 tane tabletim var ve ben bu 50 tabletten kendi yutub kanalıma yüklediğim videoları izliyorum ve böylece her videom kafadan 50 izlenme alıyor şimdi sorum şu bu 50 tabletten tek modemden internet ihtiyacını karşıladığı için Google burdan mevzuyu çözermi yane tabletlerin hepsini tekbikişi yönlendiriyor oda zaten videoların yüklendiği yutub kanalının sahibi diyip o 50 işlemeden bana para vermeye bilirmi bi arkadaşım bu şekilde yutub dan para kazanmayı düşünüyor da elinde 1000 ne yakın tablet var diyoki her gün kanalına 100 tane video atarım o yüz videoyu da hertabletten izlerim toplamda her gün 1000.000 izlenme alırım böylece günlük gelirim 100 dolar olur bu şekilde bi para kazanma şekli varmı sizce yane bu işin oluru varsa ne tür sorunlarla karşılaşır ve ne yapmak lazım eyer oluruyyoksa da niye yok açıklarsanız çok sevinirim şimdiden teşekkür ederim Allah’a emanetCevapla
  1. Fatih Son26 Aralık 2016, 14:13Ali bey merhaba, öncelikle şunu söyleyeyim Youtube’den para kazanmanın temel yolu video izleme değil reklam tıklamadır. Yani siz tüm videolarınızı 100.000 defa izlemiş dahi olsanız bu 100.000 izlemeden kazanacağınız para 1-2 doları geçmez çünkü asıl kazanç videolardaki tıklamalara gelir. Farklı cihazlar ancak aynı iP üzerinden yapılan izlemeler genelde tek izleme sayılır yani bunun da çok bir faydası olmaz. Velevki her cihazdan izleme farklı sayılsın, aynı cihazdan yapılan tüm izlemeler 1 adet sayılacağı için 1000 farklı cihazınız bile olsa bu yolla en fazla 1000 izleme alırsınız. O yüzden arkadaşınıza tavsiyem bu tarz alengirli işlerle uğraşmak yerine gerçekten izlenecek videolar yüklemesi ve doğal yollardan ziyaretçi dolayısıyla da kazanç sağlaması olacak.Cevapla
 81. Bekir10 Ocak 2017, 16:48Merhabalar YouTube da kanalım var ve özel url için teklifte bulundum şartlarıda sağlıyorum özel url oluşturdum lakin aktif olmadı ne zaman aktif olur . Bir haftayı geçti bekleyeli teşekkürlerCevapla
  1. Fatih Son13 Ocak 2017, 15:36Merhabalar, Youtube’da özel url’nin aktif olması için belli bir süre geçmesi gerekmiyor genelde aynı gün içerisinde özel URL’leri tanımlanmaktadır.Cevapla
 82. Mehmet Cimen12 Ocak 2017, 22:13Hocam merhabalar paylaşım için teşekkürlerBenim youtube hesabım var yeni açtım . Tahmini kazanç 1,17 $ gözüküyor . Adsense girdiğim zaman bakiye 0 gösteriyor . Geç mi düşüyor yoksa başka bir sebebi mi var . Adsense ile youtube hesabım ilişkiliTeşekkürlerCevapla
  1. Fatih Son14 Ocak 2017, 11:08Merhaba Mehmet Bey, evet youtube’de görülen kazançlar Adsense’ye gecikmeli yansır. Yaklaşık 2 hafta kadar sürebilir bu süre.Cevapla
   1. Mehmet Cimen15 Ocak 2017, 11:57MerhabalarSorum şu ki , adsense raporlarda içerik barıncıdırısına baktığımda youtube kazançları gözüküyor tıklamalar falan . Dün baktığımda , bin gösterim başına verilen miktar göre 1 TL kazandığım gözüküyordu , bugün baktığım ise bin gösterim başına verilen miktar düşmüş ve kazancım 0 .Bu neye göre değişiyor gün içinde acabaCevapla
 83. Mehmet Cimen15 Ocak 2017, 11:59Yani dünkü bin gösterim başına verilen miktar atıyorum 5 tl iken bugün baktığımda , dünün bin gösterim başına verilen miktarı 0,50 ‘ye düşmüş . dünden kazandığım para atıyorum 1 tl iken , bugün baktığımda dünkü kazanç 0 tl olarak gözüktüCevapla
  1. Fatih Son16 Ocak 2017, 10:10Youtube dolayısıyla da Google, genelde ilk andaki kazançları size yansıtmaz, bunlar süzgeçten geçirildikten sonra gereksiz tıklama, geçersiz tıklamaya tekrarlanan izleme gibi birçok kriterden geçerek yeniden değerlendirilir. Buna karşı sizin yapabileceğiniz bir şey bulunmuyor. En kesin kazanç tutarı Adsense panelinde görülen kesinleşmiş kazançtır o yüzden bu kazançlarınız kesinleşmeden kazandım dememelisiniz.Cevapla
 84. ebubekir19 Ocak 2017, 02:19youtube kanalıma video yükledim yalnız bende videolar Anasayfada görünüyor ama abonlerimde görünmüyor,onlarda videolar kısmında gözüküyor nasıl düzeltebilirimCevapla
  1. Fatih Son19 Ocak 2017, 09:00Bu sizin düzeltebileceğiniz bir durum değil tamamen kullanıcı deneyimleri ile alakalı olarak Youtube’un belirlediği kıstaslara göre videolar görünür.Cevapla
 85. Rose20 Ocak 2017, 22:08Merhaba benimde bir sorum olacaktı. Bende Youtube kanalı açmak istiyorum. İlk önce Türkiye olarak kaydetmiştim. Sonra Türkiye için olursa para kazanamayacağımı anladım. Hesabımı silip aynı e mailden tekrar aynı adla kanal açtım ve ABD yi işaretledim. Sıkıntı olur mu? Yoksa yeni bi hesaptan mı açmam lazım para kazanmak için? Lütfen cevaplarsanız sevinirim, şimdiden teşekkür ederim. ?Cevapla
  1. Fatih Son21 Ocak 2017, 14:28Hiç bir sıkıntı olmaz yeterki videolarınız izlensin ve reklamlarınız tıklansın ?Cevapla
   1. Mazlum22 Ocak 2017, 21:20İyi gunler kafamda bir soru işareti kalmış her hangi bir film sitesinden film indirip atsak sıkıntı cekermiyiz. Şimdiden saol..Cevapla
 86. Mazlum22 Ocak 2017, 21:27Herhangi bir film sitesinden film indirip atsak herhangi bir sıkıntı cekermiyiz.. TşkCevapla
  1. Fatih Son24 Ocak 2017, 05:20Yaşamazsınız sadece kanalınız kapanır ? Şaka bir yana Mazlum bey bu telif ihlalilinin en açık hali olduğu için kanalınız aynı dakika kapanır. Size ait olmayan ve 3. bir tarafa ait olduğu kanıtlanan hiç bir metayı kullanamazsınız, film, müzik bunlar en başta gelenleri.Cevapla
 87. ebubekir26 Ocak 2017, 14:49ücretli içerek ne oluyor acaba detaylı bilgilendirirmisiniz ben bin abone yaptım diyelim ve ücretli içerigi aktif ettim ne faydası olur kanalıma teşekkürlerCevapla
  1. Fatih Son27 Ocak 2017, 10:56Ücretli içerik, kısaca açıklayacak olursak videolarınızı sadece ücretli abonelerinizin izlemesi anlamına geliyor. Yani siz kendinize göre bir ücret belirlediniz örneğin aylık 10 lira, sadece size aylık 10 lira ödeyerek ücretli aboneniz olan kişiler bu özel videolarınızı izleyebilir. Bu hususla alakalı daha deyalı bilgiyi yakın zamanda güncelleyeceğim yazımda bulabilirsiniz.Cevapla
 88. Mazlum29 Ocak 2017, 17:45Film kesitleri komik sahner gibi kısa kesitler eklersek te sıkıntı cekermiyiz.Cevapla
  1. Fatih Son29 Ocak 2017, 21:44Evet kanalınız kapatılır.Cevapla
 89. Ahmet7 Şubat 2017, 06:39İyi gunler bir filmi acıp bandicam gibi programlarla videoya cekip attıgında telif yemiyorsun böyle bişey warmı ?Cevapla
  1. Fatih Son8 Şubat 2017, 10:58Maalesef Ahmet bey bu kadar kolay olsa herkes yapardı istediğiniz programla kayıt yapın telifli bir ürünü telifsiz hale getiremezsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here