XRP Ripple Davasında İlginç Gelişme: Firmaya güvenmeyen yatırımcı grupları davaya müdahil olmak istiyor.

0
552
XRP Ripple Davası

XRP Ripple-SEC davası sürecinde Ripple yetkililerinin Ripple hissedarları ve yatırımcılarının haklarının değil kendi çıkarlarının peşinde oldukları iddiasıyla yola çıkan bir grup hissedar, davaya müdahil olup hissedarlar arasından bir temsilci seçmek istiyorlar ve bu konuda başı çeken aktör twitter üzerinden yaptığı çağrı ile dikkatleri çeken John.E.Deaton @John.E.Deaton oldu. Bu konuda yaptıkları başvuruya hem SEC Hem de Ripple cephesinden pek de olumlu olmayan açıklamalar geldi.

Ripple kısaca kanunun ilgili maddesi(rule-24) kapsamında başvuru yapılmasını talep etti yani bürokratik olarak konuya taş koyacağını gösterdi. SEC İse yatırımcının davaya müdahil olmasının davayı uzatmak kaos yaratmak ve sürecin sağlıklı ilerlemesini önlemekten başka bir işe yaramayacağını, yatırımcıların sakin olması gerektiğini, yatırımcı haklarını zaten korumak için bu davanın açıldığını, sek tarafından yatırımcı haklarının korunacağını belirtti ve davaya müdahil olmak fikrinden vazgeçmedelerini istedi.

Ripple ve SEC arasında süregelen davada her hafta yeni bir gelişme ile karşı karşıya kalıyoruz. Habersiz günümüz geçmiyor anlayacağınız. Ripple yatırımcıları gelen bu haberlerle hop oturup hop kalkıyor ve koin üzerinde de buna bağlı bir takım aşağı ve yukarı yönlü hareketler gözlemleniyor. Ripple yatırımcılarından John Deaton davaya elinde XRP Ripple Coin bulunduran bir grup yatırımcı adına müdahil olmak için dilekçe verdi. 

Peki buna mahkemenin, SEC ve Ripple firmasının cevabı ne oldu? Pek tabii ki her ikisi de karşıt görüş ve istekler içeren bir cevap verdi.

Ripple firması yaptığı başvuruda davaya müdahil olmak isteyen grubun öncelikle dilekçelerinde belirtmiş oldukları katılma gerekçelerini netleştirmeleri gerektiği hususunu vurguladı ve mahkemeye dilekçenin netleştirmesi ile ilgili başvuruda bulundu. San Fransisco’da kurulu block zincir firmasına göre müdahil olma talebinde bulunan yatırımcılar tarafından dile getirilen SEC davasının temel gerekçelerinin yeterince net olmadığı görüşüne katıldığını belirtti. Ayrıca SEC’in XRP Ripple firmasının Amerika’daki faaliyetlerini sonlandırma yani kapatma girişimlerinin hukuka uygun olmadığını, belirsizlikler içerdiğini ve davanın yanlış yönlendirildiğini savundu.

Ripple yetkilileri diyor ki eğer SEC kafa karışıklığına neden olan belirsiz yaklaşımlarına devam eder ve devam eden davaya olan tutumunu tam olarak netleştiremezse davaya müdahil olmak isteyen hissedarların bu konudaki yaklaşımları haklılık kazanacak. Ancak SEC’in pozisyonu ne olursa olsun, savunma tarafı yani bizler müdahil olma talebi bulunan yatırımcıların isteklerine madde 24 kapsamında olduğu sürece karşı çıkmayacağız.

SEC’in bu konudaki yaklaşımı ise şöyle; eğer bir isteği kabul edersek bu müdahil olma talepleri milyonlarca yatırımcı tarafından tekrarlanabilir; bud a yakın dönemde belirsizliğin artmasına, karmaşaya ve kafa karışıklığına neden olabilir ve neticede davayı olumsuz etkileyebilir. SEC mahkemeye gönderdiği mektupta müdahil olma talebinde bulunan hissedar ve yatırımcıların yasal mevzuat gereği yerine getirmesi gereken şartları yerine getiremeyeceğini düşündüğünü belirtiyor ve bu konuda SEC’in zaten yatırımcı haklarını korumak için gerekli hazırlıkları yaptığını ve çalışmalarını tamamen yatırımcıyı ve hissedarı korumak üzere yaptığını; bu nedenle hissedar ve yatırımcıların ayrıca müdahil olma talebinde bulunmalarına gerek olmadığını bu işi onlar adına SEC’in yapacağını belirtiyor.

Bu tartışmaların alevlenmesine neden olan ve şimdiden ünlü bir yatırımcı diye tanımlayabileceğimiz John.E.Deaton bu açıklamalara hemen bir tweetle karşılık verdi ve Ripple ya da avukatlarıyla herhangi bir görüşmede bulunmadığını; her ne kadar sosyal medya üzerinden böyle talepler alsa da henüz böyle bir girişimde bulunmadığını belirtti. Ancak Ripple avukatlarının kendisine cevaben bir mesaj gönderdiklerini, bizlere davada müdahillik olmasa bile firma ve dolaylı olarak yatırımcı lehine bir rol düşebileceğini ima ettiklerini söyledi.

John mahkemeye başvurduğunda yazdığı dilekçede şöyle demişti: “Ripple yatırımcılarının çıkarları mahkeme karşısında tam olarak temsil edilmiyor; çünkü Ripple yatırımcıları firmanın objektif olarak Ripple‘ın haklarını korumaktan ziyade kendi çıkarlarını ön planda tutmalarından endişe ediyorlar ve bu nedenle mahkemede yatırımcı grubunu temsilen birilerinin bulunması gerektiğini düşünüyorum.”

Ripple yatırımcısının devam eden mahkeme ile ilgili kaygıları büyük oranda devam ediyor. Olasılıklara göre pozisyon almaya çalışan yatırımcının canını sıkan en önemli husus ise belirsizlik.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here