Ünlü Yatırımcı Uyardı: Bitcoin Yasaklanabilir!

0
169

Dünyanın en büyük fonlarından birini yöneten dolar trilyoneri Ray Dalio, tıpkı bir zamanlar altının yasaklandığı gibi Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin Amerika’da yasaklanmasının olasılık dahilinde olduğunu bildirdi.

Ünlü yatırımcının yeni yazdığı “Değişen dünya düzeni” adlı kitabında da belirttiği üzere Amerika’da 1934 yılında çıkartılan bir yasa ile altın yatırımı yapılması bireylere yasaklanmıştı. Bunun nedeni hükümetin, Altının yürürlükteki para birimine rakip olmasını ve dengesiz kazanımlarla halkarasında huzursuzluk çıkmasını engellemek istemesiydi. Tıpkı o yıllarda olduğu gibi şimdilerde de Bitcoin’in hazine bonolarına ve ülkenin mevcut para birimine alternatif olarak görülmesi ve bu bağlamda yatırımların sürdürülmesi Bitcoin ve diğer kripto paraların yasaklanma ihtimalini her zaman gündemde tutmaya devam edecektir.

Devletlerin hazineleri kendi para birimleri üzerinde tam bir hakimiyete sahiptir; yani istedikleri zaman arzı ve talebi ayarlayarak fiyatı, en azından fiyat aralığını belirleyebilmektedir. Bitcoin gibi yeni para biriminin hükumetlerin hazinelerinin kendi para birimleri üzerindeki bu kontrolü ortadan kaldırabileceği düşünülmektedir.

Ünlü yatırımcı Dalio, tıpkı Hindistan‘ın girişimleri gibi diğer ülkelerin de Bitcoini sınırlandırabileceğini ya da yasaklayabileceğini iddia etmektedir. Bu konuda uzman olmadığını vurgulayarak sözüne devam eden ünlü yatırımcı; anladığı kadarıyla ve hükümet içerisinde tanıdığı insanlarla yaptığı görüşmelere dayanarak; hükümetlerin bu para birimlerini kimin kontrol ettiğini ve para akışının nasıl gerçekleştiğini görmek isteyeceklerini bunun için de çeşitli yasal düzenlemeler yapılabileceğini, böylelikle Bitcoinin bizlere tanıdığı kişisel özgürlüklerin son bulabileceğini düşünüyor.

Dalio, son olarak Bitcoini övmeden de geçemiyor. Bitcoin’in son on yıllık süreçte kendisini her açıdan ispat ettiğini, şu ana kadar hiç hacklenmediğini, oldukça yüksek hacimli ve operasyonel olarak sağlam olduğunu, ciddi bir hayran kitlesi olduğunu ve bunların birçoğunun da yatırıma dönüştüğünü, para birimlerine bir alternatif olduğunu ve dijital para birimi olarak tanımlanabileceğini ayrıca buna benzer onlarca pozitif yönünün bulunduğunu da vurgulamadan geçemeyeceğini söyledi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here