Samsung Galaxy S10 ve Plus’da inanılmaz güvenlik açığı

0
426

Samsung Galaxy s10 üç boyutlu ultrasonik parmak izi güvenlik skandalı

Samsung Telefonlarda Parmak İzi Güvenlik Tehlikesi:

Bu günlerde kendi fiyat aralığında en kaliteli ve en güvenilir akıllı telefonlardan biri hatta birincisi Samsung Galaxy s10 ve Galaxy s10 plus telefonlarda Samsung gibi büyük bir firmaya hiç yakışmayan çok ciddi bir güvenlik açığı ile karşı karşıyayız. Samsung Galaxy s10 ve plus modellerinde parmak izi sensörünün herhangi bir parmak izi ile açılabildiği ortaya çıktı.

Yani bu şu anlama geliyor; telefonunuzda tanımlamadığınız halde yabancı bir kişi gelip parmak izini sensöre göstererek telefonunuzu açıp her türlü işlemi yapabilir hatta banka hesabınızı bile boşaltabilir.

The Sun tarafından ilk defa haberi yapılan bu olay, İngiltere’de yaşayan bir çiftin internet üzerinden satın aldığı ekran koruyucuyu Samsung Galaxy s10 üzerine taktıktan sonra telefonun parmak izi sensörünün düzgün çalışmadığını fark etmesiyle ortaya çıktı. Zira kocasının parmak izini telefonuna tanıtmadığı halde, bu ekran koruyucu takılıyken, kocası herhangi bir parmağını göstererek telefonun güvenlik kilidini açabiliyordu.

Ayrıca Güney Kore’de faaliyet gösteren KaKao isimli banka müşterilerine parmak izi sensörü kullanmamaları yönünde güvenlik tavsiyesinde bulundu. Banka müşterilerine parmak izi sensörü yerine, geleneksel şifre kullanılmasını ya da yüz tanıma fonksiyonu ile hesaplara girilmesi önerisinde bulundu.  Samsung bu gelişmeler karşısında sessiz kalmadı, durumun farkında olduğunu ve en kısa sürede bir güvenlik yaması yayınlayarak bu parmak izi sensörü güvenlik açığını gideceklerini açıkladı.

Samsung bu durumu ne zaman düzeltecek ?

Olayın üzerinden üç dört gün gibi uzun bir zaman geçmiş olmasına rağmen hala Samsung tarafından yayınlanmış bir güvenlik güncellemesi göremedik. Samsung müşterilerine  daha önce de çeşitli uyarılarda bulunmuş; plastik ekran koruyucu takılı iken parmak izi sensörü kullanılmamasını, cihaza parmak izi tanıtılmamasını, şeffaf plastik ekran koruyucuların bu konuda zafiyet yaratabileceğini belirtmişti.

Samsung Galaxy S 10 ve S10+ dışında s10 5G, Galaxy Note 10 ve Note10+ modellerinin de aynı riskle karşı karşıya bulunduğu, kullanıcıların yeni güvenlik yaması yayınlanıncaya kadar geleneksel yöntemlerle şifre kullanmaya devam etmelerinin uygun olacağı belirtildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here