Nokia 3310 (2017) İncelemesi (Temel Özellikler)

0
136

İspanya’nın Barselona şehrinde gerçekleşen Mobile World Congress 2017’ye damgasını vuran olay şüphesiz Nokia 3310’un resmen tanıtılmasıydı. Biz de bugün bu yeni telefonla ilgili merak edilen sorulara yanıt vereceğiz.

Nokia 3310 hemen herkesin bir şekilde anılarında yer edinmiş bir telefondur. Kimisinin ilk telefonu, kimisinin almak isteyip de alamadığı “lüks” telefon hayali, kimilerinin tenefüs aralarında maç oynadığı dayanıklılık abidesi cihazıdır. Hele o yılan oyunu birçok telefonda olmasına rağmen hiç birisinde Nokia 3310 havasını vermedi veremedi. Durum öyle bir hal aldı ki koskoca Nokia firması bile 3310 ile anılır oldu. İşte Finlandiyalı şirketin Microsoft ile yaptığı anlaşmanın ardından atacağı ilk adımda bu popülariteden faydalanması kadar akıllıca başka bir hamle olamazdı.

Nokia 3310 İncelemesi

MWC 2017‘yi bu açıdan oldukça iyi değerlendiren Nokia, tanıttığı yeni modern 3310 modeliyle bir anda tüm gözleri üzerine topladı. Hele de 52$ civarındaki süper ucuz fiyatı akıllı telefon ve teknoloji meraklılarının bir anda tüm ilgisini cezbetti. Gelin görün ki telefonun özelliklerine baktığınız zaman biraz hayal kırıklığı yaşayabilirsiniz. O yüzden sözü biraz uzatarak sizi buna alıştırmak istedim ancak artık Nokia 3310 İncelemesi’ne başlamamızın zamanı geldi.

Nokia 3310 Akıllı Telefon mu?

Telefonun özelliklerine geçmeden önce yanlış bilinen bir şeyi düzeltmek istedim. Akıllı telefonlar çağını yaşıyoruz ancak bu çıkan her telefonun akıllı telefon olduğu manasına gelmez, tıpkı 3310‘da olduğu gibi. Evet yanlış anlamadınız bu telefon akıllı telefon değil. Eğer bunu bilmiyorsanız halen acaba akıllı telefondan da daha iyi bir teknoloji mi, yeni bir kategori mi diye kendinizi umutlandırabilirsiniz, yapmayın çünkü bu bildiğiniz ingilizce de “feature phone” olarak adlandırılan akıllı telefonlardan önce piyasada bulunan telefonların aynısı.

Konuyu biraz daha açacak olursak bu telefon gerek donanımı gerekse de özellikleri bakımından önceki nesil telefonlar ile aynı klasmanda. Dokunmatik bir ekranı yok, güçlü bir işlemcisi ya da akıllı olmanın gerektirdiği hiç bir niteliğe (başta bir işletim sistemine) sahip değil. Sadece bir efsanenin yeni tasarım ile karşımıza çıkmış hali.

Tasarım

Telefonun tasarımına baktığımız zaman, biraz önce üzerine basa basa söylediğimiz özelliklerin vücut bulmuş halini görüyoruz. 115,6 x 51 x 12,8 boyutlarındaki bu telefonun kasa yapısı tamamen plastikten.

Numerik diye tabir edilen 1’den 9’a tuş ve bunların altında da yıldız, sıfır ve kare tuşlarına sahip bir tuş takımına sahip telefonda ayrıca arama kabul etme, reddetme ve menü içerisinde gezinme işlevleri gören 3 farklı tuş daha bulunuyor.

2.4 inç büyüklüğündeki ekranın çözünürlüğü 240×320. Bunun anlamı inç başına düşen piksel yoğunluğu sadece 167. Ekran gövde kullanım oranının %30,23 gibi çok çok düşük bir rakama isabet ettiğini gördüğümüz Nokia 3310‘un bu ekranının dokunmatik olmadığını daha önce de söylemiştik.

Telefonun renk seçenekleri konusunda da çok bonkör olmadığını söyleyeyim. Bu telefonu satın almak isterseniz Gri, Sarı, Mavi ve Kırmızı renk seçeneklerinden birisini tercih etmeniz gerekiyor.

2

Donanım

Normal telefon incelemelerimizde donanım kısmında işlemciden, ram’den, grafik işlemcisinden ve daha birçok şeyden bahsederdik. Bununla birlikte Nokia 3310‘un akıllı telefon klasmanına girmemesi, bu incelememizde bahsettiğimiz konulara değinmemize engel oluyor çünkü bu özelliklerin hiç birisi bu telefonda bulunmuyor.

Nokia 3310’da donanım namına bahsedebileceğimiz şeylerden biri depolama birimi. Bu telefonda 16MB’lık bir dahili depolama alanı bulunuyor. Yanlış yazdığımız GB yerine MB yazdığımı düşünebilirsiniz ama öyle değil bildiğiniz 16MB.

Bununla birlikte microSD kart desteği sunan telefonun hafızasını dilerseniz 32GB’a kadar arttırabilirsiniz. 1.200mAh’lık bataryası ise bu telefonun kendine göre en iyi yönü. Değişebilir seçeneğiyle sunulan batarya 22 saatin üzerinde konuşma ve 31 güne kadar bekleme süresi sunuyor.

Multimedya olarak yalnızca FM radyo desteği veren telefonda dış dünyayla iletişim kurabilmek içinse Bluetooth emrinize amade, ancak LTE ya da Wi-Fi isterseniz maalesef bulamazsınız. Yani bu telefonda internet ile alakalı hiç bir faaliyette bulunamaz, interneti kullanamazsınız.

Kamera

Telefonda 2MP’lik bir kameranın olduğunu söyleyelim. LED flaş desteğini söylemeden de geçmeyelim. Bunun dışında selfie kamerası gibi isteklerinizin olmayacağından emin olduğum için bu konuya girmiyorum bile.

2MP’lik arka kamera ne işinize yarar bilemem ancak bu kamerada otomatik odaklama, otomatik görüntü sabitleme, yüz algılama, iris tarama, geniş açılı çekim yapma, titreme engelleme gibi gelişmiş teknolojilerin olduğunu duyunca şaşıracaksınız. Şaşırdınız değil mi? Merak etmeyin Nokia 3310 sizi iyi anlamda şaşırtmayacak yani bu özelliklerin hiç birisi zaten yok bildiğiniz düz çekim yapan 2MP’lik bir kamera var sadece.

3

Ekstra Özellikler

Ekstra özellik olarak parmak izi okuma, NFC, suya ve toza karşı dayanıklılık ya da hiç bir işimize yaramayan barometre gibi sensörler olsun isterdiniz değil mi, bende isterdim ama bunların hiç birisi de bu telefonda bulunmuyor.

Ekstra özellik olarak söyleyebileceğim tek şey biraz önce söylediğim FM radyo olabilir. Bunun dışında bir de tabii ki efsaneleşen belki de bu telefonun çıkmasında en önemli paya sahip olan Yılan oyununu sayabilirim. Bunların dışında telefon hakkında söylenebilecek başka bir şey kalmıyor.

Nokia 3310 Alınır mı?

Elbette Nokia kalkıp 3310’u bir amiral gemisi olarak çıkaracağım gibi bir iddiada bulunmadı. Ancak yaşadığımız zamanı ve kullandığımız teknolojiyi düşündüğümüz zaman, insan ister istemez bu telefondan en azından akıllı telefonun özelliklerini bünyesinde taşımasını bekliyordu. Nitekim bir kez daha söyleyelim Nokia’nın hiç bir zaman böyle bir iddiası olmadı ve bundan dolayı Nokia 3310 için başarısız bir telefon diyemeyiz.

Bu telefonu günümüz şartlarında kimler satın alabilir, internetle bir işi olmayan, kamerayı kullanmayan, mail ve benzeri uygulamalara gereksinim duymayan kişiler. Eğer iş yerinizde sabit telefon yerine kullanabileceğiniz bir telefon arıyorsanız ve tek marifetinin arama yapması ve mesaj atması yeterliyse hoş tasarımı, uygun fiyatı ve nosyalji kokan tarihiyle bu telefonu tercih edebilirsiniz.

Bu telefonun Türkiye fiyatı hakkında henüz net bir bilgi yok. Telefonun Avrupa satış fiyatının 52$ olduğunu söylemiştik. Bu fiyat üzerinden bir tahmin yapmamız gerekirse, eğer Nokia çok farklı bir satış politikası gerektirmezse Nokia 3310 Türkiye satış fiyatının maksimum 300-350 TL civarında olacağını söyleyebiliriz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here