Home Teknoloji Haberleri iTunes tedavülden kalkıyor.

iTunes tedavülden kalkıyor.

0

iTunes kaldırıldı mı?

Bir zamanların devrim yaratan ve tüm Apple kullanıcıları için olmazsa olmaz uygulamaların başında gelen iTunes, en son Mac güncellemesi ile birlikte sevenlerine veda etti.

Özellikle  müzik endüstrisinin korsan satışlara karşı mücadelesinde en önemli enstrüman olan itunes, Catalina güncellemesi ile birlikte Mac cihazlardan kaldırılıyor.

Spotify ve Apple Müzik uygulamaları karşısında tutunması zaten imkansız olan itunes, artık kullanım alanı kalmadigindan emeklilik günlerine hazırlanmaya başladı.

Başlarda özellikle korsan albüm yerine legal album almak isteyenler için harika bir kaynak oldu. 99 cent olan şarkı birim indirme fiyatı ile bir albüm ortalama 10 Dolara indirilebiliyordu ve oldukça yaygın bir kullanıcı yelpazesine sahipti. Zamanla buyuyen ve genişleyen iTunes; ebook, podcast,film ve dizilerden oluşan bir indirme platformu oldu. Birde iPhone yazılım güncelleme ve yedeklemesi işin içine girince başlayan devasa büyüme aslında sonun başlangıcı oldu. Şimdi hiç bir iPhone kullanıcısı telefonu iTunes a bağlayıp güncelleme yada yedekleme yapmıyor. Çünkü cloud uygulamaları ile kablosuz sualsiz heryere girebiliyorsunuz.

Amerika bazlı araştırmada insanların müzik ya da film indirip izlemek yerine; bunları sureli abonelik aldıkları platformlarda izlemeyi tercih ettikleri ortaya konuldu. Abonelik bazlı platformlar yani Netflix, Spotify vs. geliştikçe, indirme üzerinden para kazanan firmaların hareket alanı daraldı ve tamamen yok olmaz üzere.

iTunes store TV dizileri filmler ile MacBook un yeni TV uygulaması altında yer almaya devam edecek. Macbook ta yeni Apple TV Plus uygulaması abonelerine hala indirilebilir video dizi vs. Diğer paketlerle birlestirerek aralara atıp guncelligini kaybedinceye kadar faydalanacak. Yani geleneksel yöntemlerle indirip kullanmaya alıştığınız birçok şeyi yeni MacBook uygulamaları ile birlikte yeni ve modern uygulamalar altında birleştirerek izleyiciye sunmayı düşünüyorlar.

NO COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here