Hindistan’da kripto para tedbirleri artarak devam ediyor

0
632

Hindistan‘da devam eden kripto para yasağı söylentileri ve şirketlere getirilen kripto para hesap hareketlerini bildirme zorunluluğu kripto para dünyasında endişeyle izleniyor.

Her ne kadar Hindistan‘da kripto paranın geleceği henüz tam olarak netleşmese de; hükümet, firmaların ellerinde tuttukları ve transfer ettikleri tüm kripto varlıkların dökümünü istiyor.

Hindistan‘da kripto para yasaklanıyormu?

24 Mart‘ta yayınlanan bir dokümana göre; hem kamu hem de özel sektör firmaları bütün finansal yıl boyunca mevcut kripto para hesap dökümlerini hükumete bildirmek zorunda. Bildirilmesi gereken detaylar; kripto para ticareti sonuçları, elde edilen kar ve zararlar ile elde tutulan miktarlar olarak bildirildi.

Şirketlerin ayrıca müşterileri tarafından kendilerine önden yapılan kripto para ticareti için yatırılmış avans miktarlarını da bildirmeleri isteniyor. Bu durum bir takım çevrelerce olumsuz olarak nitelendirilirken, bazıları getirilecek düzenlemelerin kripto para piyasalarını bir düzene sokacağını ve riskleri azaltacağını düşünüyor.

Bu tedbirler tam da hükümetin kripto parayı tamamen yasaklayacağı söylentilerinin ayyuka çıktığı bir zamanda alındı. Yakın zamanda kripto paranın tamamen yasaklanması ile ilgili bir teklif de Meclis’e getirilmişti. Ancak ekonomi çevrelerinden gelen tepkiler nedeniyle bu süreç ötelenmiş gibi görünüyordu.

Belirsizliklerin ve spekülasyonların zirve yaptığı bir ortamda Hindistan‘ın Hazine Bakanı Mart başında hükümetin kripto para piyasalarını tamamen kapatmak gibi bir niyeti olmadığını açıklamıştı. Tam tersine Hindistan Merkez Bankası’nın kripto paraya karşı dengeli bir yaklaşımının olduğu anlaşılmıştı.

Tüm dünyada örnek olarak algılabileceği endişesi kripto para yatırımcılarını son dönemde endişeye sevk ediyor ve Hindistan’da meydana gelen gelişmeler yakından takip ediliyor.

Sağlıkla kalın. Paranın Ruh sağlığınızı bozmasına izin vermeyin…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here