En Hızlı ve Stabil Android Akıllı Telefonlar

0
104

Bildiğiniz gibi Andoid dünyasında onlarca farklı marka ve yüzler farklı model bulunuyor. Peki ama bu telefonlar arasında donanımın haricinde yazılımsal farkların da bulunduğunu biliyor muydunuz?

Android telefonlar arasında ne gibi farklar var desek, örneğin Samsung Galaxy S7 Edge ile LG V20 arasında, ne dersiniz? İnsanın aklına hemen ilk olarak ekran boyutu, ekran tipi, işlemcisi, bataryası gibi fiziki ve donanımsal özellikler geliyor değil mi? Bunun yanında her iki telefonun da aynı Android sürümünde olduğunu varsayarsak yazılım olarak bu ikisi arasında bir fark yok dersiniz muhtemelen.

Sonuçta her ikisi de Android ve her ikisinin de bu yüzden aynı olması gerekiyor değil mi? İşte aslında hiç de öyle değil. Eğer teknoloji dünyasıyla biraz içli dışlıysanız o zaman saf Android ile revize edilmiş Android’in ne olduğunu ve hangisinin daha iyi olduğunu da az çok bilirsiniz. Ben yine de bilmeyen ziyaretçilerimiz için durumu bir açıklayayım.

Android Google tarafından üretilen ve açık kaynak kodlu olarak isimlendirilen bir işletim sistemi. Yani bu yazılımı alarak belli çizgiler arasında istediğiniz değişiklikleri yapabilir ve kendinize göre modifiye edebilirsiniz. İşte Samsung’da görünümün farklı HTC’de farklı olmasının da temel nedeni budur.

Bununla birlikte yazılım üzerinde ne kadar oynarsanız, ona o kadar yük bindirmiş olursunuz. Çünkü yeni animasyonların, yeni fontların, uygulamaların eklenmesi bu sisteme haricen külfet oluşturmakta bu da telefonun hızını ve stabilitesini etkilemektedir. Bu yüzden bir Android telefonun hızı, aslında kullanılan yazılımın orjinalliği ya da orjinalliğine yakınlığıyla alakalıdır. İşte bu yazımda en saf Android’i ya da safa en yakın Android’i kullanan markalardan bahsedeceğim.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here