Dikkat: Facebook iOS 13 ve Android 10 kullanıcılarını uyardı

0
175

iOS 13 ve Android 10 ile gelen yeni güncellemeler Facebook üzerinde ne tür kısıtlamalar getirecek, bu durum facebook reklam gelirlerini nasıl etkileyecek ve en önemlisi Facebook buna nasıl tedbir almaya çalışacak önümüzdeki günlerde hep beraber keyifle izleyeceğiz.

Facebook ios ve android güncellemelerinden rahatsız

Facebook son zamanlarda geliştirdiği yazılımlarla birlikte, üyelerini gerçek zamanlı olarak takip etme konusunda oldukça önemli yetenekler kazandı. Tüm dünyayı kendine bağımlı hale getiren Facebook, şimdi de kullanıcılarına Android 10 ve iOS 13 güncellemeleri sonrasında oluşabilecek sözde güvenlik açıkları konusunda ciddi uyarılarda bulundu. Yetkililer bu uyarılarında; kullanıcılardan lokasyon verilerini Facebook’u kullanmadıkları zamanlarda bile kapatmamalarını istedi.

Facebook panikledi

Geçtiğimiz 18 aylık dönem içerisinde gizlilik ihlalleri ve güvenlik açıkları ile gündeme oturan Facebook şimdi de piyasaya yeni sürülen akıllı telefonların tecrit operasyonu ile mücadele etmek zorunda kalacak.
Facebook kullanıcılarından check in; yani yer bildirimleri ile faaliyet takvimi özelliklerini kapatmamalarını istiyor. Tabii burada güttüğü gizli amaç; Facebook üyelerini güvende tutma, çevredeki wifi ve arkadaşlara kolay ulaşabilme gibi kolaylıklar kisvesi altında, gece-gündüz, dakika-dakika nerede olduğumuzu ve ne yaptığımızı bilmek, böylelikle buna uygun reklamlarla bizi buluşturabilmektir.

Facebook güvenlik ve gizlilik konusunda sınıfta kaldı

Son dönemde yaşanan bu güvenlik açıkları ve sızıntılar sonrasında gizlilik konusu ciddi şekilde yazılımcıları pazarlama stratejileri arasında yerini aldı. Bu doğrultuda Google ve Apple tarafından yeni yayınlanan cihaz yazılımlarında Facebook gibi uygulamalarla cihazın tam yerini sadece istediğimiz zaman paylaşmamıza, istediğimiz zaman kısıtlamamıza imkan vermektedir. Kısacası yeni yayınlanan Android 10 ve iOS 13 uygulamalarında lokasyon bilgilerimizi nasıl göreceğimiz ve ne zaman paylaşacağımız tamamen bizlerin inisiyatifinde olacak.

Android 10 ile Facebook’un ayarlarına şu şekilde müdahil olunmuş; Facebook’un lokasyon bilgilerinizi yayınlamasına veya ulaşmasına Android yazılımı üzerinden izin verilecek. Bu Facebook için şu anlama geliyor;  lokasyon bildirim özellikleri artık arka planda otomatik olarak çalışmayacak. Ancak siz Android üzerinden izin verirseniz çalışacak. Elbette bu durum Facebook’un hiç hoşuna gitmedi, konu ile ilgili olarak tedbirler geliştirmeye çalıştığını ve reklam pastasındaki önemli payını kaybetmemek adına çaba gösterdiğini izliyoruz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here