Cardano mu Ethereum mu? Cardano yakın gelecekte Ethereum’un yerini alabilir mi?

0
603
Cardano mu Ethereum mu? Hangisini almalıyım?

Ünlü kripto analisti Lark Davis Cardano Ada – Ethereum tartışmalarını yorumladı ve son kararını açıkladı. Hem Cardano hem de Ethereum’un artılarını ve eksilerini masaya yatırdı, değerlendirmelerini açıkladı.

Ünlü analiste göre zaten akıllı kontrat alanında açık bir şekilde önde olan Ethereum bu alandaki öncülüğünü uzun bir müddet daha devam ettirecek. Çünkü Ethereum blok zinciri alanında mevcut en büyük merkezi-olmayan geliştiriciler topluluğu tarafından yönetilmektedir. Bu geliştiriciler açısından bakıldığında kendisine en yakın zincir olan Bitcoin‘den bile önde olan Ethereum şu ana kadar akıllı kontrat platformları arasında bariz bir şekilde liderliğini sürdürmüş ve bu bağlamda istatistiklere bakıldığında kolay kolay alt edilemeyecek bir üstünlük sağlamıştır.

Ethereum ağı üzerinde yapılan geliştirmeler ve güncellemeler şimdiye kadar proaktif değil reaktif olarak gerçekleştirilmiştir. Yani temelde Ethereum‘un yaklaşımı: mevcut ağ üzerinde yanlış giden işleri düzeltmek, küçük tadilatlar yapmak ve günü kurtarmak şeklinde olmuştur. Son yıllarda ağ üzerinde çok önemli temel bir güncellemeye rastlamadık. Ancak son zamanlarda gelen haberlere baktığımızda Ethereum’un tarihindeki en büyük güncellemeye; ETH 2.0 güncellemesine hazırlık yaptığını görmekteyiz.

Davis’e göre; ETH 2.0 güncellemesi Ethereum‘un prof of work yani iş kanıtı sistemine ek olarak staking yani hisse bloklama yöntemini ekleyecek, ölçeklendirilebilirlik artacak, platform üzerinde uygulamaların üretimi ve kullanımı daha da kolaylaşacak ve hızlanacak. Yani bu güncellemeyle beraber zaten alanda açık ara lider olan Ethereum, liderliğini perçinleyecek ve rakipleri ile olan arayı daha da açacak.

Diğer taraftan Cardano ADA’ya bakacak olursak; Cardano daha yeni ve kullanımı daha kolay bir kodlama diliyle blok zinciri dünyasını daha fazla kullanıcıya ve kullanım alanına sunmak üzere tasarlanmıştır. Bununla birlikte Cardano ekosistemi arkasında bulunan teknoloji firması iOHK çok safhalı ve yavaş ilerleyen aşamalarla sistemi geliştirmeye devam ettiğinden dolayı Cardano halen blok zincir üzerinde akıllı kontrat özelliğine tam olarak sahip değildir. Her ne kadar 31 Mart 2021 tarihinde full akıllı kontrat sistemine geçmesi beklense de bu yavaş ilerleme Cardano yatırımcısının başını ağrıtmaya devam edecek gibi görünüyor. Firma açıklamalarında; geliştirdikleri her şeyin, katkı sağlayan her birey tarafından incelenip onaylandığını, şeffaf bir süreç izlediğini ve akademik araştırmalar temelinde yürütüldüğünü vurgulamaktadır. Kulağa güzel geliyor değil mi? Evet kulağa güzel geliyor ancak gelişmelerin yavaş ve piyasadaki diğer geliştiricilerin biraz gerisinden gelmesine neden oluyor. İşte piyasaya sürülmesinin üzerinden dört yıl geçmiş olmasına rağmen akıllı kontrat döneminin daha mart sonunda yeni başlayacak olması bu yavaş ilerlemenin en büyük kanıtı.

Davis, Ethereum ve Cardano’yu kıyasladığında Ethereum üzerinde merkezi olmayan uygulama sayısının blok zinciri üzerindeki bütün firmaların toplamından daha fazla olduğunu özellikle vurguluyor. Cardanonın ise henüz kullanıma açık bir uygulaması bulunmuyor. Ünlü analist ayrıca Cardanonun Ethereuma göre çok daha az sayıda partnerinin bulunduğunu yani henüz yeterli piyasa desteğine sahip olmadığını söylüyor.

Ancak operasyonel olarak baktığımızda Ethereum’un bütün bu önemli ve üstün özelliklerinin yanında yavaş ve pahalı olduğunu söylemeden geçemeyiz. Cardano nise tam tersine inanılmaz ucuz, acayip hızlı ancak geleceğinin ne olduğunu tam olarak kestiremediğimiz, şimdilik stake hesabımızda tutmaktan başka bir işe yaramayan müthiş potansiyele sahip olduğu pek çok uzman tarafından dile getirilen bir varlık olarak tanımlanabilir.

Peki ünlü analistin son kararı ne? Cardano mu Ethereum mu?

Kişisel olarak bir seçim yapmak gerekirse benim seçimim kesinlikle Ethereum olacaktır. Çünkü Ethereum şimdi ve öngörülebilir gelecek zamanda bana göre kazanan taraf olacak. Şimdi ki duruma baktığımızda, Ethereum; ağ etkinliği, geliştiriciler, cüzdanlar ve uygulamaları ile totalde düşünüldüğünde sektörün çok çok önünde, ancak tabii ki şunu da kabul etmek gerekir ki her şey bu piyasada çok çabuk değişebiliyor. Unutulmaması gereken şey şu ki rakiplerin sağlayacağı ilerleme ihtimali kadar ya da daha fazlası Ethereumda da fazlasıyla mevcut. Ethereum’un çok büyük bir aşama kaydedecek yeni güncellemesi sadece birkaç hafta uzaklıkta ve bu bakımdan incelendiğinde merak edilen soru Cardano bu olağanüstü etkinliği olan Ethereumu yıllar içersinde yakalayabilecek ve geçebilecek mi?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here