Bitcoin Fiyatı Nasıl Belirlenir?

0
607

Bitcoin fiyatı, 2020 yılında yaşadığı müthiş yükseliş ve özellikle 2021 Şubat ayında sergilediği muhteşem performans nedeniyle şu anda dünyanın hemen hemen her bölgesinde olağanüstü bir ilgi görmekte; cep telefonu ekranlarını ve tablet ekranlarını süslemektedir. .

Bitcoin’in fiyatı ben daha yazıyı bitirmeden %5 ya da %10 civarında düşmüş ya da yükselmiş olabilir. Bitcoin’in piyasada çok hızlı hareket ettiğini ve kırılganlığını; oynaklığını vurgulamak istiyorum. Borsalarda mevcut tavan-taban uygulamasının kripto para piyasalarında uygulanmıyor olması belki de en önemli volatilite nedenlerinden biridir. Peki nedir Bitcoini bu kadar hızlı hareket ettiren şey? Bitcoin fiyatını belirleyen ve onu bu kadar değişken yapan sebepleri açıklamaya çalışacağım:

Arz ve talep

Bitcoin fiyatını etkileyen ilk ve en önemli faktör piyasada oluşan arz ve talep dengesidir. Yani alıcıların sayısı ve talep ettiği miktar ile birlikte işlem hacmi satıcılarınkinden daha fazlaysa fiyat yükselir.

Şu an piyasada dolaşımda bulunan Bitcoin sayısı 21 milyon adetle sınırlıdır. Bu limite yani 21 milyon adete ulaşıldığında artık yeni Bitcoin elde etmenin yani madencilikle yeni Bitcoin sahibi olmanın mümkün olmadığını söyleyebiliriz. 2017 yılında 16.800.000 adet ile serüveninde başlayan Bitcoin 2021 yılı şubat ayı sonu itibari ile 18.630.000 adetlik bir dolaşım miktarına ulaşmıştır. Bu durum da gösteriyor ki geriye sadece kazımı yapılabilecek yani madencilikle elde edilebilecek 2.62 milyon Adet Bitcoin kalmış. Yani üretilmesi mümkün Bitcoin miktarının %90 civarında üretildiğini görmekteyiz. Peki bu ne demek oluyor? Yakında piyasaya Bitcoin arzı tamamen kesilecek ve talebin yüksek olması durumunda fiyatlarda keskin yükselişler görülebilecek.

Kurumsal ilginin ve alıcıların artış göstermesi

Bitcoin fiyatlarında görülen son 12 aylık inanılmaz yükseliş, sadece normal piyasa talebi ile değil biraz da kurumsal alıcıların ilgisi ile açıklanabilir. Uzmanlara göre 2020 Mart ayında başlayan bu büyük ralli; Tesla, Square,Microstrategy ve MasterCard Gibi dev kurumsal yatırımcıların yaptıkları alımlardan kaynaklandı ve bu ciddi alıcıların diğer kurumsal yatırımcıları da etkilemesi ve önümüzdeki dönemde bu ilginin artarak devam etmesi beklenmektedir. Bitcoin popülaritesinde yaşanan bu artış diğer Alt Koin diye tabir ettiğimiz kripto paralar üzerinde de olumlu etki yarattı ve onlarda da müthiş yükselişler gözlendi.

Gelecekteki Bitcoin Fiyatının Kestirilemiyor Olması

Bitcoin fiyatının bu kadar oynak olmasının en önemli sebeplerinden birisi de gelecekteki konumu ile ilgili kestirilemeyen yani öngörülemeyen durumlar. Bu durumlardan en önemlisi hükumetler tarafından yapılabilecek düzenlemeler ve getirilebilecek bir takım yasaklamalardır. Dünya genelinde Bitcoin’in geleceği ile ilgili birbirinden farklı bölgelerde birbirinden farklı görüşler bulunmaktadır. Bazı ülke ve bölgelerde Bitcoin müthiş bir yenilik olarak görülmekte iken diğer bazı ülkelerde ise yasadışı işlere örtü sağlayan, güvenilmez, fazla oynak gibi tanımlamalar yapılabilmektedir.

Diğer kripto paralarla olan rekabeti

Her ne kadar Bitcoin en popüler kripto para birimi olsa da, piyasada 1000’den fazla kripto para bulunmaktadır ve alınıp satılabilmektedir. Böyle bir rekabetin varlığı Bitcoin’in gerçek değerinin kıyas yöntemi ile saptanmasına da yardımcı olabilmektedir. Örnek verecek olursak Euro, Pound ve japon yeni gibi para birimleri olmasa; dolara değer biçmekte mümkün olmayabilirdi. Bitcoin’in de değerini bulması için bu çeşit bir rekabete her dönemde ihtiyacı olacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here